Serwery ethernus 2 nie wspierały do tej pory funkcjonalności pozwalających budować wirtualne serwery. Teraz użytkownicy ethernusa 2 mają do dyspozycji również wirtualne serwery, dzięki którym możliwe jest np. uruchomianie na serwerze firmy Embedos aplikacji firmy Microsoft oraz dowolnego innego systemu operacyjnego.
Za pomocą specjalnego oprogramowania zintegrowanego z systemem operacyjnym fizycznego serwera, użytkownik może utworzyć wirtualną maszynę, która będzie się składać z typowych dla serwera komponentów sprzętowych: procesora, pamięci RAM, twardych dysków. Jedyna różnica w porównaniu do rzeczywistego systemu jest taka, że komponenty wykorzystane do budowy takiego urządzenia są wirtualne.
Wirtualizacja umożliwia uruchomienie i jednoczesną pracę od kilku do kilkunastu systemów operacyjnych na jednym serwerze. Całym środowiskiem zarządza wtedy panel administracyjny przygotowany przez dostawcę oprogramowania do wirtualizacji - firmę VMware. Możliwość obsługi wirtualnych maszyn jest funkcją płatną, a jej cena zależy od wersji rozwiązania oraz wybranej opcji.
Uruchomienia obsługi wirtualnych serwerów w panelu administracyjnym ethernusa 2 dokonuje się podobnie jak konfiguracji innych funkcji urządzenia - poprzez graficzny interfejs użytkownika (GUI). Za pomocą panelu administracyjnego ethernusa można również zarządzać stanem wirtualnych maszyn: włączyć, wyłączyć, restartować lub usunąć.
W przypadku wersji ethernus 2 smb zalecane jest uruchamianie najwyżej kilku serwerów wirtualnych, w przypadku serwerów ethernus 2 enterprise i ethernus 2 corporate ta liczba może sięgać nawet kilkunastu w zależności od rodzaju usług, jakie będą uruchomione na wirtualnych serwerach i ile zasobów serwera-hosta zostanie przydzielonych do wykorzystania przez serwery wirtualne.
Janusz Chustecki