Yahoo! ochroni pracowników przed Microsoftem

W razie ewentualnego przejęcia Yahoo! przez Microsoft, wszystkim osobom odchodzącym z pracy w tym koncernie będą przysługiwały wysokie odprawy, od 4 do 24 miesięcznych pensji. Maksymalne odszkodowania miałyby dostać obecne władze Yahoo!

Gwarancję maksymalnej odprawy miałby dostać m.in. prezes i twórca koncernu - Jerry Yang. Poza tym najwyższa odprawa przysługiwałaby również m.in. całemu kierownictwu najwyższego szczebla Yahoo! Odszkodowanie dostanie każdy, kto straci pracę na podstawie decyzji ewentualnego przyszłego właściciela Yahoo!, niekoniecznie Microsoftu. Ochroną objęte będą również osoby, które w okresie dwóch lat po ewentualnym przejęciu z "uzasadnionych przyczyn same zrezygnują z pracy ".

Według oficjalnych informacji zmiany mają umożliwić przede wszystkim "zachowanie najlepiej wykwalifikowanych pracowników i zapewnienie sprawności działania koncernu ". Władze Yahoo! nie ukrywają jednak, że wysokie odprawy mają być zabezpieczeniem ich interesów, na wypadek gdyby firma trafiła w ręce Microsoftu.

Zdaniem analityków jest to również metoda zawyżenia kosztów ewentualnego wrogiego przejęcia przez koncern z Redmond. Pomimo oświadczenia Billa Gatesa kilka dni temu pojawiły się spekulacje, że Microsoft nie zamierza zrezygnować z Yahoo! i chce przekonać akcjonariuszy spółki, aby zgodzili się na zmiany w jej zarządzie. Przejęcie w trybie tzw. proxy fight byłoby również mniej kosztowne, aniżeli klasyczny zakup całości akcji koncernu.

Wcześniej Microsoft oferował za Yahoo ponad 44,6 mld USD. Propozycja ta została jednak odrzucona.

Więcej o ewentualnej transakcji Microsoft-Yahoo:

Inwestorzy Microsoftu nie chcą Yahoo!

List Yahoo do akcjonariuszy - nie przyjmujcie oferty MS

Inwestorzy Microsoftu nie chcą Yahoo!

Piotr Waszczuk