Grudniowy ranking serwisów tematycznych

Przedstawiamy najnowszy ranking serwisów tematycznych Megapanel PBI/Gemius za ostatni miesiąc ubiegłego roku . Najważniejsze zmiany to awans serwisów Interia.pl w kilku kategoriach - m. in. "Informacje, Publicystyka, Media", "Sport" i "Nowe Technologie". Mamy też nowego lidera w rankingu "Społeczności", czyli serwis Nasza-Klasa.pl. Na pierwsze miejsce rankingu w kategorii "Styl życia" powróciły serwisy portalu o2.pl.

Przypominamy, że Internet Standard zajmuje się jedynie publikacją wyników. Za przyporządkowanie witryny do jednej z dwunastu kategorii tematycznych odpowiada Rada Badania PBI.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Największa zmiana w grudniu to awans na trzecią pozycję serwisów informacyjnych portalu Interia.pl. W ciągu miesiąca krakowski portal zyskał w tej kategorii 2,75 pkt proc. zasięgu, z kolei Gazeta.pl straciła 2,83 pkt. proc i spadła na czwartą pozycję. Takie przetasowanie nie jest zaskakująca - w grudniu w ramach portalu Interia.pl znalazły się witryny Grupy RMF FM.

Na 15 miejsce trafił serwis dziennikarstwa obywatelskiego iThink.pl, będący częścią portalu Pino.pl.

Kategoria Kultura i Rozrywka

Pierwsza piątka wygląda tak samo jak w poprzednim miesiącu, z drobnymi zmianami zasięgów. Na szóstym miejscu znalazł się serwis gry.pl. Należący do Spill Group serwis zyskał w ciągu miesiąca ponad 4 pkt proc. zasięgu.

Jedenaste miejsce należy do opisywanego przez nas ostatnio serwisu PoSzkole.pl

Kategoria Motoryzacja

Onet.pl cieszył się drugim miejscem w tej kategorii przez miesiąc. W grudniu na drugim miejscu ponownie znalazły się serwisy motoryzacyjne Interia.pl.

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

Układ sił w pierwszej trójce taki sam jak miesiąc wcześniej. Serwisy biznesowe Interia.pl trafiły na czwarte miejsce i nieznacznie wyprzedziły pod względem zasięgu serwisy biznesowe wortalu Bankier.pl.

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Portal Gazeta.pl umacnia tutaj swoją pozycję, w grudniu zwiększył przewagę w stosunku do serwisów Grupy Murator do 1,18 pkt proc, z 0,98 pkt. proc. jakie miał w listopadzie.

Wiele serwisów z tej kategorii tematycznej obejmuje, bądź planuje objąć, nowa sieć reklamowa Cormedia założonej przez byłych pracowników IDMnet.

Kategoria Edukacja

Onet.pl prześcignął w tej kategorii serwis Sciaga.pl, lecz serwisy idą w łeb w łeb, i mają bardzo zbliżony zasięg. Niedoścignionym konkurentem w tej kategorii pozostaje Wikipedia.

{{dalej}}

Kategoria Sport

Gazeta.pl straciła trzecie miejsc w tej kategorii, na które "wskoczyła" Interia.pl. Przewaga krakowskiej firmy nad portalem Agory wynosi 2,33 pkt proc.

Kategoria Styl Życia

Po pięciu miesiącach o2.pl powróciło na pierwsze miejscu rankingu w tej kategorii. o2.pl sukcesywnie rozwija serwisy "lajfstajlowe", co, jak widać, przynosi rezultaty.

Kategoria Turystyka

Pozycje pierwszych pięciu serwisów nie zmieniły się od poprzedniego miesiąca. Na szóstym miejscu znalazły się mapy targeo.pl, z szóstego na dziewiąte miejsce spadły serwisy turystyczne Wirtualnej Polski.

Kategoria Nowe Technologie

Duży awans w tej kategorii odnotowały serwisy Interia.pl, dzięki przyłączeniu do portalu takich witryn jak PcFormat.pl czy CD Action. Portal w stosunku do poprzedniego miesiąca zyskał 4,87 pkt proc. zasięgu. Spowodowało to, że na trzeciej pozycji znalazł się serwis dobreprogramy.pl. Pierwsze miejsce, z dużą przewagą, należy do grupy witryn IDG.pl.

Z rankingu zniknął serwis naglos.pl, który w poprzednim miesiącu miał zasięg ponad 11%.

Kategoria Praca

W grudniu powiększyła się przewaga serwisu Pracuj.pl nad witrynami rekrutacyjnymi Gazeta.pl i wyniosła 1,05 pkt proc. W listopadzie przewaga wynosiła 0,32 pkt proc.

Kategoria Społeczności

Nowy lider w tej kategorii to Nasza-Klasa.pl, serwis który stał się fenomenem ostatnich miesięcy. Drugie miejsce należy do serwisów społecznościowych Onetu, a trzecie do Fotka.pl. Moja Generacja, należąca do Gadu-Gadu, znalazła się na czwarty miejscu, o włos za nią są serwisy społecznościowe Gazeta.pl.

Interia.pl w tej kategorii odnotowała spadek - z szóstego miejsca w listopadzie na ósme w grudniu.

Patrz także:

Grudniowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce

Piotr Zalewski