Cyfrówka Sony jak tani laptop

Koncern Sony opracował działający prototyp prostego aparatu fotograficznego dla dzieci z krajów rozwijających się, zamieszkałych w regionach w których mogą być problemy z dostawami prądu lub dostępnością baterii.

Urządzenie opracowano w ramach projektu odo , którego celem jest stworzenie urządzeń zasilanych energią kinetyczną. Model aparatu to pierwsze działające urządzenie z tej serii. Jak więc działa? Za generowanie energii odpowiada specjalny ruchomy pierścień. Wystarczy przesunąć urządzeniem np. po powierzchni stołu, tak aby wprawić pierścień w ruch, aby naładować wbudowany generator energią niezbędną do wykonania zdjęcia. Transfer plików do komputera możliwy jest po umieszczeniu aparatu w stosownej podstawce, wyposażonej w interfejs USB.

Cały projekt skierowany jest do najbiedniejszych mieszkańców globu, żyjących w ubóstwie za 1 lub 2 dolary dziennie.

Mitsuhiro Nakamura z Sony Creative Center przekonuje: "Idea narodziła się z próby ustalenia, jak dzieci tych ludzi mogłyby cieszyć się muzyką lub wideo. Nie mają dostępu do energii elektrycznej, musimy więc pomyśleć o tym, jak stworzyć elektryczność. Skierowaliśmy uwagę na tworzenie jej w oparciu o energię kinetyczną. Tak powstały urządzenia Odo, którymi mogą cieszyć się dzieci."

Inne projekty Odo, które jeszcze nie działają, to m.in. kamera wideo, kolejna cyfrówka (energia ma być generowana poprzez włożenie palców w dwa otwory w obudowie i obracanie aparatu wokół jego osi), przeglądarka obrazów oraz słuchawki stereo z wbudowanym tunerem radiowym.

Komercyjna produkcja prototypów nie jest planowana.

Ludwik Krakowiak