InfoJack zagraża Windows Mobile

Firma McAfee poinformowała o wykryciu nowego trojana, infekującego przeznaczony dla urządzeń przenośnych system operacyjny Windows Mobile. InfoJack pochodzi najprawdopodobniej z Chin i ukrywa się w pakiecie oprogramowania zawierającym m.in. gry.

Z informacji udostępnionych przez McAfee wynika, że w Chinach odnotowano już co najmniej kilkadziesiąt przypadków zainfekowania PDA czy smartphone'a tym trojanem. InfoJack ukrywa się zestawie gier dla Windows Mobile - po uruchomieniu w systemie takiego zestawu rzeczywiście instalowanych jest w nim kilka gier (trojan to swoisty "bonus"). Co ważne, ów zestaw ma włączoną funkcję 'autorun' - dlatego natychmiast po podłączeniu zawierającej go karty do PDA czy telefonu rozpoczyna się proces instalowania malware'u.

Podstawowe działanie InfoJacka polega na przechwyceniu i wysłaniu do autora programu informacji na temat zainfekowanego systemu (numeru seryjnego, nazwy użytkownika, typu urządzenia itp.). Ale to nie wszystko - trojan wyłącza zabezpieczenia działające podczas instalacji oprogramowania (narażając tym samym system na kolejne ataki) i zmienia stronę startową przeglądarki internetowej. Analizy przeprowadzone przez McAfee wykazały, że szkodnik wyposażony jest także w system aktualizacji - niewykluczone więc, że z czasem jego "umiejętności" będą się rozszerzać. Ciekawostką jest fakt, iż InfoJack dość skutecznie potrafi bronić się przed usunięciem - wyposażono go w szereg blokad utrudniających użytkownikowi skasowanie trojana.

Więcej informacji o InfoJack znaleźć można na stronie McAfee.

Daniel Cieślak