Wi-Fi czy WeFi?

Portale społecznościowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Każdy słyszał o naszej-klasie. Tymczasem na rynku pojawiło się narzędzie, które stara się w inny sposób wykorzystać chęć ludzi do łączenia się w grupy. Mowa o WeFi, którego celem jest budowa darmowej sieci Wi-Fi o globalnym zasięgu. Jednak już A. Smith zauważył, że "nie ma darmowych obiadów". W czym zatem tkwi haczyk?

WeFi to firma z oddziałami w USA i Izraelu. Zajmuje się ona tworzeniem darmowego oprogramowania dla laptopów i urządzeń przenośnych, którego zadaniem jest poprawa jakości połączeń Wi-Fi. Co ciekawe, jednym z założycieli WeFi jest Yossi Vardi, współtwórca znanego komunikatora ICQ.

Aplikacja WeFi po zainstalowaniu wyszukuje dostępne sieci bezprzewodowe. Następnie pozwala je umiejscowić na mapie przy użyciu Google Maps. W ten sposób ma powstać globalna mapa punktów dostępowych, która ułatwi członkom społeczności odnajdywanie sieci Wi-Fi w nieznanych lokalizacjach np. w trakcie planowania podróży. O szczegółach rozwiązania opowiedział szef firmy WeFi - pan Zur Feldman.

Czemu i komu ma służyć WeFi?

Chcemy stworzyć i udostępnić wirtualną globalną sieć, która byłaby darmowa i pozwalała na usługi szerokopasmowe zawsze, kiedy będziemy w zasięgu sieci Wi-Fi. Naszym celem jest dostarczenie rozwiązania, które ułatwi komunikację z przyjaciółmi, umożliwi przesyłanie głosu i to bez żadnych opłat. Jednym zdaniem: Chcemy zbudować ogólnoświatową sieć opartą o Wi-Fi.

A jak zamierzacie Państwo zrealizować swój plan?

Dostarczamy oprogramowanie, które pozwala korzystać z hot-spotów na całym świecie. Obecnie w naszej bazie mamy zlokalizowane 330 tysięcy punktów dostępowych. Ta ilość rośnie każdego dnia. Nasze rozwiązanie jest także dostępne dla urządzeń przenośnych takich jak iPhone, PDA, Nokia E65 i inne mogące pracować w sieci WLAN.

Podsumujmy istotę działania dostarczanego przez Państwa oprogramowania WeFi. Użytkownik pobiera program z Państwa strony internetowej. Aplikacja ta pozwala na bardziej efektywne odnajdowanie hot-spotów i łączenie się z nimi, czy tak?

Tak, jest to część naszego rozwiązania. Poza tym oprogramowanie zawiera zaimplementowany algorytm, który łączy urządzenie z najlepszym jakościowo punktem dostępowym. Sprawdza się to na przykład w przypadku pobierania większej ilości danych. Jeśli jesteśmy wówczas w zasięgu kilku hot-spotów, to możemy się swobodnie przemieszczać. Automatyczne przełączanie zapobiegnie utracie połączenia. Oczywiście zakładamy, że zasięg wspomnianych kilku punktów dostępowych częściowo się nakłada. Wszystko to przypomina telefonię komórkową. Nasze oprogramowanie dba o to, aby połączenie było zestawione po najlepszej drodze.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że za każdym razem, kiedy ktoś łączy się z punktem dostępowym i nanosi go na mapę, to my otrzymujemy informację o parametrach transmisji. Dane te są później używane przy połączeniach innych osób lub roamingu z innego hot-spotu. Tworzona w ten sposób baza danych jest rozbudowywana przez samych użytkowników.

Jak radzicie sobie z faktem, iż duża część sieci bezprzewodowych jest zabezpieczona hasłem?

Z naszych badań wynika, że więcej niż 50% nanoszonych na mapę hot spotów jest ogólnie dostępnych. Wiele firm posiada otwarte sieci Wi-Fi dla swoich gości. Ludzie także chcą się dzielić hasłami do swoich prywatnych, domowych sieci. Naszym zdaniem coraz więcej sieci jest publicznie dostępna. Według nas to społeczny fenomen. Chcemy się dzielić i cieszyć Wi-Fi razem z innym, udostępniać zdjęcia, filmy i inne dane.

A co z bezpieczeństwem? Czy WeFi znalazło sposób na poprawę bezpieczeństwa Wi-Fi?

Jeśli używamy ogólnodostępnego hot-spotu, to musimy pamiętać, że jest on otwarty dla wszystkich i nie sposób go zabezpieczyć. Niemniej jednak użytkownicy mogą korzystać z sieci chronionych hasłem. Wówczas udostępniają sobie wzajemnie kody potrzebne do połączenia.

W jaki sposób WeFi zarobi pieniądze?

Działamy podobnie jak Google, które usługę wyszukiwania dostarcza za darmo. Google zbudowało znakomitą platformę, której używa do prezentowania reklam i nie tylko. W ten sposób osiąga zyski mimo darmowej usługi przeszukiwania Internetu. My postępujemy analogicznie. Zamierzamy wykorzystać posiadaną bazę punktów dostępowych. Reklamy będą się ukazywać w formie bannera a ich treść będzie ściśle związana z lokalizacją użytkownika.

***

Opracował: Marcin Suszkiewicz na podstawie materiałów NetworkWorld (USA)

NetWorld