Mozilla: Thunderbird 3.0 alfa już wkrótce

Fundacja Mozilla powołała niedawno nowy dział - Mozilla Messaging - którego zadaniem jest m.in. rozwijanie open-source'owego klienta pocztowego Thunderbird. Jego członkowie najwyraźniej ostro wzięli się do pracy - zapowiedzieli właśnie, że wkrótce powinna być gotowa pierwsze wersja testowa kolejnego wydania Thunderbirda - 3.0 alfa.

Poinformował o tym w poście na forum poświęconym tej aplikacji Dan Mosedale - było deweloper Firefoksa, który obecnie pracuje w zespole Mozilla Messaging (w skrócie zwanym MoMess). Mosedale oświadczył, że pierwsza wersja testowa Thunderbirda powinna być gotowa na początku kwietnia. "Proponuję, abyśmy datę "zamrożenia" kodu Thunderbirda 3.0a1 ustalili na 8 kwietnia" - napisał przedstawiciel MoMess.

"Sądzę, że jesteśmy już na to gotowi. Testerzy na razie mają dostęp jedynie do kilku wersji 'nightly' - a i tak widać już, że oprogramowanie to jest w wielu aspektach znacznie lepsze niż Thunderbird 2.0. Dlatego uważam, że rozsądne będzie rozszerzenie testów - tak, by większa liczba użytkowników mogła zobaczyć, jaki postęp udało nam się osiągnąć" - tłumaczył Mosedale.

Przypomnijmy: o utworzeniu nowe spółki zależnej Fundacji Mozilla - o nazwie Mozilla Messaging - poinformował dwa tygodnie temu jej szef - David Ascher. Pierwszym projektem MoMess ma być właśnie Thunderbird 3.0 - przedstawiciele Fundacji zapowiadają, że najnowsze wydanie open-source'owego programu pocztowego zostanie wyposażone m.in. w rozbudowane funkcje kalendarza oraz wyszukiwania danych. Więcej informacji na temat Mozilla Messaging znaleźć można w tekście "Nowa spółka zależna Mozilla Foundation".

Warto też przypomnieć, że prace nad trzecim wydaniem Thunderbirda zostały wstrzymane w lipcu ubiegłego roku - Mitchell Baker, szefowa Fundacji Mozilla oświadczyła wtedy, że priorytetowym projektem organizacji jest przeglądarka Firefox i to na niej skupią się programiści.

Daniel Cieślak