Era: możliwa transmisja danych z pokładów samolotów

Usługa dostępna jest na pokładach samolotów wybranych linii lotniczych. Z kolei operator sieci Play zdecydował się znacznie obniżyć koszty transmisji danych w roamingu międzynarodowym.

Polska Telefonia Cyfrowa, operator Ery podpisał umowę z operatorem nadajników GSM dla linii lotniczych - firmą OnAir. Abonenci Ery mogą korzystać z telefonów na pokładach linii Air France, TAP, British Midland i Ryanair. W przypadku pierwszego przewoźnika usługa jest dostępna tylko na niektórych trasach. Obecnie z pokładów większości samolotów wyposażonych w stacje bazowe OnAir można wysyłać dane oraz wiadomości SMS i MMS. Nie można zaś prowadzić rozmów telefonicznych.

Z kolei operator sieci Play zdecydował się obniżyć koszty transmisji danych w roamingu międzynarodowym. Od 3 marca transmisja każdego rozpoczętego pakietu 10Kb danych będzie kosztowała 5 groszy. Nowa stawka obowiązuje jednak tylko w niektórych sieciach zagranicznych - m.in. amerykańskim AT&T, sieci Hi3G w Szwecji, Danii i Włoszech oraz niemieckim E-Plus. Korzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga aktywacji.

Więcej o nowych usługach roamingowych:

Nowa usługa Vodafone umożliwi zmniejszenie opłat za roaming

Zakazane komórki w samolocie

UE: mniej za transmisję danych

Piotr Waszczuk