Trojan Windows Mobile

Laboratorium firmy F-Secure namierzyło nowego trojana Windows Mobile, oznaczonego jako WinCE/InfoJack. Jest to nowy rodzaj robaka dla urządzeń mobilnych. Według F-Secure robak ten od dłuższego czasu był sprowadzany na pecety, ale teraz po raz pierwszy wykryto go w urządzeniu mobilnym.

InfoJack jest trojanem atakującym urządzenia Windows Mobile, który wyprowadza informacje z takich urządzeń na specjalny serwer podczas łączenia się urządzenia z internetem. W ramach swojej aktywności, InfoJack zmienia ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu. To powoduje, że całe zainstalowanie oprogramowania jest kompletnie pozbawione systemu ostrzegania o możliwych zagrożeniach bezpieczeństwa. Jest to wielosegmentowy rodzaj kodu złośliwego.

Pierwszy z jego elementów jest dołączany do różnych plików instalacyjnych (.cab) zawierających legalne oprogramowanie. InfoJack udaje dodatkowy program instalacyjny. Z chwilą zainfekowania urządzenia, trojan oczekuje na połączenie urządzenia z internetem i wtedy łączy się z serwerem źródłowym, sprowadzając dodatkowe elementy swojej funkcjonalności. Po skompletowaniu całe funkcjonalności wyprowadza informacje z urządzenia na swój serwer.

Józef Muszyński