Forbes: Bill Gates trzeci

Przedsiębiorca i znany filantrop Warren Buffet otwiera listę najzamożniejszych ludzi na świecie, przygotowaną przez magazyn Forbes. Tuż za nim uplasował się meksykanin Carlos Slim, działający w branży telekomunikacyjnej. Bill Gates w tym roku musi zadowolić się trzecim miejscem w rankingu.

Fortuna największego akcjonariusza Microsoftu, co prawda powiększyła się o 2 mld USD do 58 mld USD, ale Buffet (62 mld USD) i Slim (60 mld USD) ostatnio szybciej pomnażali pieniądze. W pierwszej dwudziestce miliarderów, oprócz Williama Gatesa III, jest jeszcze jeden reprezentant branży IT - Larry Ellision - którego majątek oszacowano na 25 mld USD.

Na 43 pozycji znalazł się współzałożyciel Microsoftu - Paul Allen (16 mld USD), a dwa oczka dalej Steven Ballmer (15 mld USD) - obecny szef koncernu.

W rankingu Forbes'a nie zabrakło również Polaków. Leszek Czarnecki (szacowany na 2,6 mld USD) uplasował się na 446 miejscu, a Michał Sołowow zajął 652 miejsce z majątkiem 1,9 mld USD. Na miejscu 897 znaleźli się jednocześnie Jan Wejchert i Ryszard Krauze, których majątki Forbes wycenił na równe 1,3 mld USD. Do listy miliarderów wszedł także Roman Karkosik (1,1 mld USD i pozycja 1014) oraz producent kabli Bogusław Cupiał, wyceniony przez Forbes'a na 1 mld USD (1062 w rankingu).

Jarosław Ochab