Ubuntu Hardy Heron - ostatnie wydanie Alfa

Ubuntu 8.04 Hardy Heron zbliża się wielkimi krokami. Zakończyła się faza Alfa rozwoju systemu, czekamy na pierwsze wydanie Beta.

Ubuntu 8.04 Alfa 6 przynosi ze sobą kilka ważnych nowości. Jedną z nich jest integracja z usługą katalogową Active Directory. Pojawiło się również wsparcie dla iSCSI, dzięki czemu zdalne nośniki danych można montować jak każdy inny dysk twardy. Należy również wspomnieć o nowej technologii zabezpieczeń dostępu do pamięci obejmującej przede wszystkim lokalizacje /dev/mem i /dev/kmem. Technologia ta zabezpiecza komputer przed skryptami typu RootKit, pozwalającymi na zainfekowanie komputera trojanami.

W kwestii oprogramowania zmian jest niewiele. Do dyspozycji już jest Firefox Beta 3 oraz środowisko graficzne GNOME w wersji 2.21.4. Warte wspomnienia jest nowe jądro 2.6.24-11.17, które otrzymało wsparcie dla technologii dynticks (technologia usypiania poszczególnych procesów w celu zmniejszenia zużycia energii na komputerach przenośnych) na platformach architektury amd64. Wraz z nim pojawił się też nowy system kolejkowania procesów.

Wydanie Beta ma się pojawić 27 marca. Po nim czeka nas już tylko wersja release candidate (17 kwietnia).

Grzegorz Kurzejamski