Francja może dofinansować wyszukiwarkę

Komisja Europejska zezwoliła rządowi Francji na dofinansowanie wyszukiwarki, która ma być europejskim konkurentem Google'a. Paryż będzie mógł przeznaczyć na rozwój Quaero 99 milionów euro.

Wyszukiwarka jest wspierana nie tylko przez rząd. Finansują ją 23 przedsiębiorstwa, wśród nich Thomson i France Telecom. KE zgodziła się na przeznaczenie pieniędzy podatników, ponieważ projekt nie został "spontanicznie" wsparty przez rynek, ze względu na "rozbieżne interesy popierającego ją konsorcjum oraz niepewność co do rynkowych szans projektu".

Pomysłodawcy projektu Quaero - Niemcy i Francja - szybko pokłócili się o kształt wyszukiwarki. Francuzi chcieli, by korzystała ona z silnika zorientowanego na multimedia, a Niemcy proponowali wyszukiwarkę tekstową.

Nieporozumienia spowodowały, że Niemcy rozwijają własny projekt o nazwie Theseus. KE już w ubiegłym roku zgodziła się, by został on dofinansowany przez niemiecki budżet. Projekt Quaero wystartował z wielką pompą w 2005 roku. Zachwalano go jako odpowiedź na monopol amerykańskiego Google'a.

Mariusz Błoński