Oba parametry opracowało i wspiera konsorcjum Green Grid. Jego członkami są tak znane firmy, jak: AMD, American Power Conversion, Dell, HP, IBM, Intel, Microsoft, Sun oraz VMware. Konsorcjum wspiera inicjatywy zmierzające do opracowania narzędzia, które pozwalałoby oceniać, czy centrum danych jest ekologiczne i przyjazne środowisku.
Green Grid opracowało ostatnio dwa parametry służące do oceniania centra danych pod względem energooszczędności:
1. Power Usage Effectiveness (PUE) to współczynnik, który w przypadku energooszczędnego centrum danych nie powinien być większy niż 2 i jest tym korzystniejszy, im bardziej zbliża się do wartości 1. Współczynnik obliczamy dzieląc moc pobieraną przez wszystkie urządzenia zainstalowane w centrum danych przez moc pobieraną tylko przez sprzęt IT (czyli przez serwery, przełączniki, pamięci masowe, urządzenia I/O, itd.).
2. Data Center Infrastructure Efficiency (DCiE) stanowi odwrotność parametru PUE. Jest podawany w procentach i pokazuje stosunek mocy pobieranej przez sam sprzęt obliczeniowy do tej pobieranej przez całe centrum danych (a więc również przez systemy chłodzące, przez systemy oświetlajace i przez inne elementy wchodzące w skład centrum). Centrum danych jest w tym przypadku tym bardziej energooszczędne, im parametr DCiE jest większy: im więcej pobieranej mocy przypada na serwery, przełączniki, routery i inne urządzenia informatyczne, a nie na pozostałe elementy. Moc pobieraną przez sprzęt informatyczny dzielimy przez moc pobieraną przez wszystkie urządzenia elektryczne pracujące w centrum, a uzyskaną liczbę mnożymy przez sto, otrzymując w ten sposób parametr DCiE.
Parametry opracowane przez Green Grid prezentowano już na wielu konferencjach, a cała koncepcja spotkała się z żywym zainteresowaniem tak producentów sprzętu informatycznego, jak i użytkowników. Pomysł opracowania standardu opartego na parametrach PUE i DCiE popierają amerykańskie agencje U.S. Environmental Protection Agency i Department of Energy. Cała idea musi być jeszcze szczegółowo doprecyzowana i przedstawiona w postaci spójnej propozycji standardu, ale pierwszy krok został już zrobiony.
Green Grid pracuje obecnie nad kolejnym zagadnieniem. Konsorcjum chce zaproponować metodę pozwalającą oceniać również produkcyjność (efektywność działania) centrów danych. W tym przypadku oceniana będzie nie tylko energooszczędność centrum danych, ale jego wydajność - oczywiście nie bezwzględna, ale w odniesieniu do pobieranej energii. W efekcie prac Green Grid powstanie więc parametr podobny np. do tego stosowanego w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie producent podaje, że auto pali na sto kilometrów tyle to a tyle litrów benzyny.
Członkowie Green Grid chcą, aby w przyszłości parametry PUE i DCiE zostały włączone do narzędzi zarządzających systemami informatycznymi, do sieciowych systemów operacyjnych oraz do innych programów monitorujących w czasie rzeczywistym pracę centrów danych.
Janusz Chustecki