Juniper modyfikuje routery J-Series

Juniper modyfikuje routery J-Series, wyposażając je w mechanizmy wspierające takie funkcjonalności, jak zapora i IPSec VPN. Tym samym routery J-Series będą w stanie rywalizować na rynku z oddziałowymi routerami Cisco należącymi do linii ISR (Integrated Services Router).

Modyfikacje zostały wprowadzone do systemu operacyjnego JUNOS 9.0, który zarządza routerami J-Series. Użytkownicy routerów J-Series mogą (zależnie od potrzeb) włączać i wyłączać nowe funkcjonalności. Juniper zapowiada, że kolejne wersje systemu operacyjnego JUNOS wspierać będą inne funkcjonalności, takie jak: IDS/IPS, SSL VPN, oprogramowanie antyspamowe, oprogramowanie antywirusowe i filtrowanie adresów URL.

Juniper ma również w swojej ofercie urządzenia należące do linii SSG (Secure Services Gateway; bramy bezpieczeństwa pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego ScreenOS) . Dwa modele urządzeń SSG są oparte na tych samych rozwiązaniach sprzętowych co routery J-Series. Dlatego ich użytkownicy mogą łatwo przechodzić na platformę J-Series, zmieniając zarządzające nimi oprogramowanie na system JUNOS.

Juniper pracuje już nad wprowadzeniem mechanizmów bezpieczeństwa do kolejnych swoich rozwiązań, takich jak przełączniki linii EX.

Janusz Chustecki