Mniej wirusów na smartphony

Średnio na jednego wirusa przeznaczonego na platformy mobilne przypada ponad 10 tys wirusów zagrażających komputerom pracującym pod kontrolą systemu Windows. W ciągu dwóch ostatnich lat wykryto tylko 95 złośliwych programów na telefony komórkowe. Statystycznie pojawia się coraz mniej tego rodzaju programów.

W zeszłym roku wykryto trzykrotnie mniej nowych wirusów napisanych z myślą o telefonach, aniżeli w 2006 roku. Z raportu przygotowanego przez firmę G DATA wynika, że od początku br. odkryto 6 nowych szkodliwych programów na platformy mobilne i ok. 65 tys na komputerowy system operacyjny Windows.

Autorzy raportu twierdzą, że sytuacja taka jest spowodowana niewielkim stopniem standaryzacji oprogramowania dla tego rodzaju urządzeń. Nie istnieje również skuteczny sposób masowego rozprzestrzeniania wirusów. Najczęściej wykorzystywane metody wymagają zgody ze strony użytkownika telefonu. Jednocześnie według autorów raportu aktywność cyberprzestępców nastawiona jest przede wszystkim na zysk, a dość ograniczony rynek zaawansowanych rozwiązań mobilnych im go nie przynosi. Z tego względu tworzeniem szkodliwego oprogramowania dla tego rodzaju urządzeń zajmują się zwykle pasjonaci, których działalność nie jest nastawiona na wyrządzanie konkretnych szkód.

Sytacja ta może jednak ulec zmianie wraz z rozwojem platform mobilnych i postępującym wzrostem popularności standaryzowanych rozwiązań programowych. Wydaje się, że właśnie w takim kierunku zamierzają podążać najwięksi producenci smartphone`ów dodatkowo zachęcani przez operatorów sieci.

Piotr Waszczuk