Dyski SSD - awaryjne i wolne?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wielu producentów wprowadziło na rynek notebooki wyposażone we flashowe dyski SSD. Niestety, wygląda na to, że technologia ta nie była jeszcze w pełni gotowa do rynkowego debiutu.

Z informacji opublikowanych przez firmę brokerską Avian wynika, że od 20 do 30% użytkowników notebooków z SSD ma problemy z niezawodnością lub wydajnością tych urządzeń.

Dane przedstawione przez firmę Avian dotyczą dysków produkowanych przez jeden z dużych światowych koncernów - jego nazwy nie podano (warto jednak wspomnieć, że takie urządzenia produkuje na dużą skalę tylko kilka firm). Z przygotowanych przez nią statystyk wynika, że pomiędzy 10 a 20 % komputerów z dyskami SSD zostało w ostatnim czasie zwróconych do serwisu z powodu uszkodzeń. Dalsze 10% zostało zwrócone, ponieważ klienci nie odnotowali zapowiadanego zwiększenia wydajności ich komputerów - dlatego stwierdzili, że nie chcą dopłacać za zbędny im gadżet.

Współczynnik awaryjności na poziomie 10-20% jest bardzo wysoki - eksperci z Avian zwracają uwagę, że jest on 10-krotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych dysków twardych.

Komputery z dyskami SSD sprzedaje m.in. Dell - firma nie zgodziła się co prawda na podanie informacji na temat reklamacji dotyczących takich maszyn, jednak jej rzeczniczka przyznała, że takie reklamacje bywają zgłaszane. Jej zdaniem, jest to normalne - "Technologia SSD jest nowa i dlatego bywają z nią pewne problemy. Sądzimy jednak, że będą one szybko likwidowane, zaś flashowe dyski staną się wkrótce bardzo popularne" - stwierdziła rzeczniczka Della.

Daniel Cieślak