Wkrótce nowe ataki na Excela?

W miniony piątek na stronie Milw0rm.com opublikowany został exploit, umożliwiający zaatakowanie systemu Windows poprzez lukę w aplikacji MS Excel - poinformował Aaron Adams, specjalista z firmy Symantec. Użytkownikom Excela zaleca się jak najszybsze zainstalowanie udostępnionej już przez Microsoft poprawki - Adams spodziewa się, że przestępcy wkrótce zaczną wykorzystywać ten exploit.

Ów błąd w Excelu znany jest już od kilku miesięcy - teraz powstał exploit, umożliwiający wykorzystanie go do zautomatyzowanego ataku na Windows. Na szczęście użytkownicy arkusza kalkulacyjnego mogą w łatwy sposób się zabezpieczyć - wystarczy zainstalować udostępnioną przez Microsoft 11 marca poprawkę, opisaną w biuletynie MS08-014 (jest to zbiorcze uaktualnienie, usuwające łącznie aż siedem różnych luk w Excelu 2000, 2002, 2003 i 2007 dla Windows oraz Excelu 2004 i 2008 dla Mac OS X).

Aaron Adams przypomina, że przestępcy już wcześniej wykorzystywali ten błąd do atakowania użytkowników Windows - pierwsze takie incydenty odnotowano już w połowie stycznia 2008 r. Teraz w Sieci pojawił się skuteczny exploit, można więc spodziewać się nowej fali ataków.

W związku z tym Symantec zaleca użytkownikom, którzy jeszcze nie zainstalowali marcowego pakietu poprawek Microsoftu, jak najszybsze uaktualnienie Excela (można to zrobić np. korzystając z mechanizmu Microsoft Update). W firmach, które z jakiegoś powodu na razie nie mogą zainstalować poprawek (np. z uwagi na konieczność przeprowadzenia dodatkowych testów) zalecane jest skonfigurowanie zabezpieczeń poczty elektronicznej tak, by do użytkowników nie docierały pliki .xls.

Warto przypomnieć, że Microsoft miał trochę problemów z uaktualnieniem MS08-014 - w ubiegłym tygodniu okazało się, że po jego zainstalowaniu MS Excel może w pewnych zastosowaniach popełniać błędy. Na szczęście koncern rozwiązał już ten problem - pisaliśmy o tym w tekście "Microsoft: Excel znów liczy poprawnie".

Daniel Cieślak