Dyski SSD zamiast HDD? Seagate ma kilka asów patentowych w rękawie...

Bill Watkins, prezes Seagate, nie obawia się, że lada moment SSD zastąpi dyski twarde. Gdyby coś jednak miało pójść nie po jego myśli, ma też w zanadrzu kilka patentów, które SSD najwyraźniej łamie...

Seagate to największy producent HDD na świecie. Firma jest tak duża, że nawet talerze do dysków wytwarza dla niej kilka innych firm - w tym choćby Western Digital.

Zdaniem Watkinsa SSD nie jest w stanie zagrozić prymatowi HDD. Raz, że pamięci flash są niezwykle kosztowne. Dwa, że technologia dopiero raczkuje i zdarzają się jej nieprzyjemne potknięcia i bolesne upadki.

Prezes Seagate ma też inny sposób na SSD. Trochę żartem, a trochę serio stwierdził, że urządzenia tego rodzaju łamią przynajmniej niektóre patenty należące do Seagate i korporacja nie zawaha się o nich przypomnieć w odpowiedniej chwili.

Niektórzy analitycy - w tym redaktorzy portalu ArsTechnica - sądzą jednak, że może być to wyłącznie zasłona dymna Seagate. Grożenie patentami na razie wszystkim uchodziło na sucho, a Seagate robi to, by zorientować się w rynku i zyskać odrobinę czasu.

Warto zajrzeć: "A fistful of patents: Seagate's saber rattling aimed at SSDs" (w języku angielskim)

Łukasz Bigo