Dynamiczny wzrost obrotów na rynku telefonów Wi-Fi

Jak podaje Infonetics Research, użytkownicy kupili w 2007 r. o 60% więcej telefonów Wi-Fi niż rok wcześniej. Sieci bezprzewodowe i telefonia IP wciąż zyskują na znaczeniu.

Użytkownicy kupili w 2007 r. 682 tys. telefonów Wi-Fi, czyli o 324 tys. więcej niż w 2006 r (dane dotyczą całego świata). Analitycy starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd taki boom na telefony Wi-Fi.

"Telefonia IP dojrzała i to samo można powiedzieć o sieciach WLAN. Firmy zaczęły wdrażać sieci WLAN z myślą o tym, że będą przez nie przesyłać dane. Jednak ostatnio wiele firm zrozumiało, że sieci WLAN mogą również obsługiwać inne aplikacje, takie jak VoWLAN", mówi Richard Webb, analityk Infonetics Research zajmujący się rozwiązaniami bezprzewodowymi.

Dostawcy rozwiązań bezprzewodowych wprowadzają do swoich ofert coraz lepsze urządzenia i oprogramowanie wspierające nowe funkcjonalności, dzięki którym telefonia IP oferuje nowe możliwości. Rozwiązania WLAN oferowane przez poszczególnych dostawców są ze sobą kompatybilne. Wszystko to powoduje, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie aplikacji komunikacyjnych, które wykorzystują telefony Wi-Fi.

Rynek telefonów Wi-Fi jest obecnie zdominowany przez firmy Cisco i Polycom. Obie firmy opanowały 33% tego rynku (dane z czwartego kwartału 2007 r.). Szczególnie duży wzrost obrotów odnotowała ostatnio na tym rynku firma Cisco. Jeszcze na początku 2008 r. pierwsze miejsce zajmowała firma Polycom, która oddała niedawno palmę pierwszeństwa Cisco.

Janusz Chustecki