"Utalentowane" pamięci flash

Testujemy trzy modele pamięci flash firmy Super Talent o pojemności 4, 8 i 16 GB, porównując je do ponad pięćdziesięciu modeli o pojemności od 4 GB wzwyż. Po raz pierwszy mamy okazję przetestować pamięci flash tej firmy, bo dopiero wchodzą na polski rynek, na którym zadomowiły się takie firmy jak OCZ, Patriot, Kingston, GoodRam, PQI, Corsair. Miejsca starczy dla każdego o ile produkt będzie na tyle wydajny i atrakcyjny cenowo, aby wybić się spośród natłoku konkurencyjnych modeli.

Do tej pory firma Super Talent kojarzyła się, głównie z modułami pamięci RAM, które zyskały dużą popularność w Stanach Zjednoczonych i jak każda firma o podobnym profilu ma w swojej ofercie karty pamięci i pamięci flash. Niedawno zaprezentowała również 2,5 calowy nośnik SSD skierowany na rynek konsumencki z interfejsem SATA, o pojemności 256 GB, zbudowany na bazie pamięci NAND Flash (FSD56GC25H). Ciekawostką jest fakt, że Super Talent produkuje również nośniki wykorzystywane na potrzeby różnorakich firm zajmujących się produkcją profesjonalnych urządzeń, do których wymagane są nośniki o podwyższonej odporności. Potencjał jest więc, szkoda tylko, że na polskim rynku firma ta stawia dopiero pierwsze kroki.

Mała, średnia i duża flashka

Do testów otrzymaliśmy trzy różne modele pamięci flash o pojemności 4, 8 i 16 GB. Pierwsze dwie, wyglądają identycznie, chociaż różnią się oznaczeniami, bo 4 GB model z serii DG oferuje odczyt x200 (200 x 150 KB - 30 MB/s), co jest wyraźnie zaznaczone na pudełku. W przypadku pozostałych modeli producent nie podaje prędkości z jakimi pracują. W testach HDTachem, testy prędkości odczytu modeli 4, 8 i 16 GB wypadają bardzo podobnie, powyżej 30 MB/s. Najszybszy model 4 GB oferuje prędkość zapisu 18,5 MB/s, wolniej pracował 8 GB (16,1 MB/s), najwolniejszy był model 16 GB (11,1 MB/s).

Praca z małymi plikami objętości do 0,5 MB

To jeden z bardziej obciążających testów, który polega na mierzeniu czasu prędkości zapisu zbioru 500 plików (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, małe grafiki, strony HTML) o rozmiarze 200 MB.

Najszybciej pracował model 4 GB zapisując dane z prędkością 4,6 MB/s (potrzebował 44 sekund na zapis całego zbioru). O połowę więcej czasu potrzebowały modele 8 i 16 GB (ok. 100 sekund), uzyskując prędkość 2 MB/s.

Praca z plikami o objętości 2-5 MB (MP3)

Test polega na mierzeniu czasu prędkości zapisu zestawu 500 plików MP3 o łącznej pojemności 3 GB.

Tutaj różnice są znaczne, podobnie jak w przypadku pierwszego testu, najszybszy okazał się model 4 GB (13 MB/s), model 8 GB był już wyraźnie wolniejszy (8,5 MB/s). Najwięcej czasu na zapis 500 MP3 potrzebował model 16 GB (4,4 MB/s).

Praca z dużymi plikami (4 filmy DivX)

Test polegał na mierzeniu czasu prędkości zapisu 4 filmów o łącznej objętości 3 GB (filmy DivX).

Różnica w prędkości zapisu pomiędzy modele 4 i 8 GB nie jest duża. Model 4 GB zapisywał dane w 216 s, 8 GB 264 s, różnica więc w prędkości zapisu wynosiła 2,5 MB/s. Znacznie wolniej pracuje model 16 GB, zapisując cztery filmy przez 459 s, czyli z prędkością 6,5 MB/s.

Podsumowanie

Najwydajniejszy okazał się model 4 GB (DGBS4GBS STT), który dobrze sobie radzi zarówno z małymi, średnimi jak i dużymi plikami. Niestety jego cena jest wyższa o 100 zł od modelu 8 GB (239 zł). Jeżeli więc zależy nam na objętości to śmiało możemy wybrać model 8 GB, bo choć oferuje niższą wydajność, to stosunek ceny do szybkości pracy ma dużo lepszy. Najwolniejszy okazał się model 16 GB (BC-16GB STT), który wśród modeli od 16 GB wzwyż zajął siódme miejsce pod względem oceny wydajności (na 11 przetestowanych).

Edward Wawrzyniak