NATO uruchamia telewizję internetową

Przedstawiciele NATO podczas odbywającego się w Bukareszcie szczytu Paktu Północnoatlantyckiegoogłosili, że zamierzają przyłożyć się do pracy nad poprawieniem wizerunku medialnego sojuszu.

Jaap de Hoop Scheffer , jego sekretarz generalny, poinformował o uruchomieniu internetowego kanału telewizyjnego www.natochannel.tv .

Prezentowane w nim obecnie materiały dotyczą głównie okupacji Afganistanu przez siły NATO i operacji prowadzonych na terenie tego kraju. W środkowej Azji stacjonuje obecnie około 47 000 żołnierzy paktu.

Internetowy kanał ma także oferować do pobrania materiały wideo wysokiej jakości oraz filmy archiwalne i nagrania konferencji prasowych. Cały projekt jest finansowany głównie przez Danię. Jej premier, Anders Fogh Rasmussen zaprzeczył jakoby telewizja NATO miała służyć wyłącznie celom propagandowym. Z kolei de Hoop Scheffer stwierdził, że sojusz zbyt długo pozostawał pod względem medialnym "w epoce kamiennej" podczas gdy trwa era telewizyjna. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że NATO wciąż technologicznie nie dotrzymuje kroku światu - kanał sojuszu co prawda działa, ale próba wyświetlenia materiału wideo na maszynie działającej pod kontrolą Linuksa kończy się prezentacją komunikatu o niemożności odtworzenia klipu i propozycją zainstalowania brakującej kontrolki ActiveX.