TP wchodzi w telewizję satelitarną

W 2008 roku możemy oczekiwać znacznego przyspieszenia na rynku telewizji satelitarnej. Wejście do branży zapowiedział bowiem największy polski operator, wcześniej zrobiła to już telewizja publiczna.

France Telecom (FT), główny udziałowiec Telekomunikacji Polskiej, chce wejść na rynek telewizji satelitarnej w trzech krajach - Francji, Hiszpanii oraz Polsce. We wszystkich tych krajach dostarcza już sygnał telewizyjny, ale za pośrednictwem łączy internetowych. Jak informuje

Financial Times

we Francji z możliwości tej korzysta już 1,2 mln klientów sieci komórkowej Orange.

Francuska firma podpisała umowy z dwoma operatorami satelitarnymi - Eutelsatem oraz SES Astra. Ta pierwsza będzie współpracować z Telekomunikacją Polską nad wprowadzeniem usługi w Polsce. FT liczy, że rozpocznie świadczenie usług we Francji latem br., w Polsce mówi się o III kwartale br.

Jak zapowiedział wcześniej Maciej Witucki, prezes TP, telewizja satelitarna będzie dla jego firmy priorytetem. Ujawnił także, że Telekomunikacja Polska współpracować będzie z Cyfrą+, zaoferuje jednak własne dekodery oraz kanały.

Cyfra+ ma około miliona abonentów, większą liczbą może pochwalić się jedynie Cyfrowy Polsat (około 2 milionów). Na rynku tym obecna jest także Grupa ITI z platformą n, a niedługo pojawić ma się także

Telewizja Polska

. Na rynku może zacząć się robić ciasno, co, zdaniem analityków, nieuchronnie doprowadzi do konsolidacji firm - pisze

Gazeta Prawna

.

Zwracają oni jednak także uwagę, że TP nie ma żadnego doświadczenia w branży telewizji satelitarnej. Stąd podjęcie współpracy z Cyfrą+ wydaje się być rozwiązaniem rozsądnym. Jak ocenia prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej potencjał polskiego rynku wynosi około 5 milionów osób, nadal więc jest, o kogo walczyć.

Szanse stania się poważnym graczem telewizji satelitarnej ocenia jednak jako niewielkie.