Dowody biometryczne z e-podpisem w 2011 r.

Odcisk palca, a może także podpis elektroniczny właściciela  w dowodzie osobistym to nieco bardziej odległa przyszłość niż zapowiadał niecały rok temu były wiceszef MSWiA Piotr Piętak. Jak poinformował dziś Witold Drożdż, obecny podsekretarz stanu w MSWiA, dowody biometryczne Polska zacznie wydawać już w 2011 roku.

Obowiązujące plastikowe dowody osobiste mają tylko 10-letni okres ważności. Od 2011 Polska ma rozpocząć wymianę dowodów na biometryczne, czyli zawierające odcisk palca właściciela dowodu. Nowe karty identyfikacyjne Polaków mają także zawierać elektroniczne chipy, na których zostaną zapisane informacje o właścicielu dokumentu.

Prowadzone są także prace nad umieszczeniem w takim dowodzie cyfrowego podpisu właściciela - czytamy w doniesieniach

Gazety Prawnej

za PAP.

Dowód biometryczny ma umożliwić załatwienie formalności administracyjnych drogą elektroniczną. Ponadto, jeśli np. zmienimy miejsce zamieszkania, nie będziemy musieli już wymieniać dowodu, tylko zaktualizować informacje zapisane w jego układzie elektronicznym. Tego typu dowody wprowadziła już Belgia i Estonia.

W Polsce a razie to jednak tylko plany. We wrześniu ubiegłego roku politycy mówili o wprowadzeniu

dowodów biometrycznych już w 2008

roku. Tymczasem ministerstwo gospodarki wciąż pracuje nad nowelizacją ustawy o podpisie elektronicznym, a MSWiA jeszcze nie policzyło, jakie będą koszty wprowadzenia tego typu dokumentów.

Co więcej, Witold Drożdż zapowiada wymianę nowych dowodów na nowsze, a jak wynika z danych ministerstwa - jeszcze ok 400 tys. Polaków nie posiada plastikowego dokumentu , z czego połowa w ogólnie złożyła nawet wniosku. W nadrobieniu tych zaległości ma pomóc internet - trwają pracę nad umożliwieniem składania wniosków o wymianę dowodu online. Tylko odbiór wiązałby się z wizytą w urzędzie - wyjaśnia Drożdż.

Natomiast już w przyszłym roku ma zostać także zniesiony obowiązek meldunkowy. MSWiA chce zakończyć opracowywanie pakietu przepisów znoszących ten obowiązek do końca br.