Media: Microsoft zainteresowany czeskim portalem

Jak donoszą media, Microsoft należy do kręgu podmiotów zainteresowanych nabyciem czeskiego portalu internetowego Seznam.cz. Czeski dziennik gospodarczy "Hospodarske Noviny" w poniedziałkowym wydaniu powołuje się na bliżej nieokreślone źródła, zgodnie z którymi szef Microsoftu Steve Ballmer spotka się w maju w Pradze z założycielem i właścicielem większościowego pakietu akcji portalu Ivo Lukacovicem przy okazji wykładu, który Ballmer ma wygłosić w czeskiej stolicy.

Przejęcie portalu pasowałoby do planów Microsoftu związanych ze wzmocnieniem swojej pozycji w biznesie internetowym - dowiaduje się gazeta od informatorów z kręgów gospodarczych.

Lukacovic, który założył wyszukiwarkę w roku 1996 i obecnie ma 70 procent udziałów firmy, zdementował doniesienia o tym, jakoby nosił się z zamiarem sprzedaży. Także w rozmowie z dziennikarzem dziennika "Hospodarske Noviny" Lukacovic oświadczył, że nie zamierza pozbywać się Seznam.cz. Jednak czeska agencja prasowa CTK, powołując się na kręgi akcjonariuszy, donosi, że zarówno pakiety dwóch akcjonariuszy mniejszościowych, jak i pakiet Lukacovica, zostały wystawione na sprzedaż. Potencjalni nabywcy mieli już podpisać porozumienia o dotrzymaniu tajemnicy w związku z przygotowaniami prospektu emisyjnego - takie informacje pochodzą z minionego piątku. Nieco wcześniej bank Goldman Sachs, który obsługuje sprzedaż, zajął się poszerzeniem kręgu możliwych inwestorów strategicznych o firmy inwestycyjne.

Internetowy portal Seznam.cz był pierwszą czeską wyszukiwarką. Dziennie odwiedza go 2,1 miliona użytkowników. Według informacji CTK szacowana rynkowa wartość portalu sięga 16 miliardów koron czeskich, czyli około 630 milionów euro.