Wyposażenie high-tech dla przyszłych żołnierzy

Na ekrany kin trafia właśnie adaptacja komiksu Iron Man wydawanego przez Marvel Comics. Multimiliarder Tony Stark (grany przez Roberta Downeya Jra) korzysta w filmie z supernowoczesnego wyposażenia zapewniającego mu nadludzkie moce i niebywałe zdolności.

Marvellowską wizję postanowiła wcielić w życie działająca w Salt Lake City (stan Utah) firma Raytheon, która opracowała własny model tak zwanego egzoszkieletu (exoskeleton). Podobnie jak w filmie, futurystyczny pancerz jest wyposażony w specjalne czujniki i silniki mające przyczynić się do podniesienia siły, wytrzymałości i zręczności użytkownika. Jak podaje firma Raytheon, osoba korzystająca z egzoszkieletu zdoła swobodnie przenosić na plecach ludzi, a także dźwigać przedmioty o wadze nawet stu kilogramów w ogóle się przy tym nie męcząc. Możliwe jest również kopanie piłki i chodzenie po schodach.

Producent urządzenia określił już także pole jego zastosowań. Jak poinformował dr Stephen Jacobsen, szef działu rozwoju firmy, egzoszkielet jest opracowywany z myślą o amerykańskiej armii i będzie "szyty na miarę" dla przyszłych żołnierzy. Jako że Raytheon pracuje nad swoim supernowoczesnym wyposażeniem już od 2000 roku, nie jest chyba dziełem przypadku, że właśnie teraz zdecydował się pokazać je szerszej publiczności. Firma chce prawdopodobnie skorzystać na popularności Iron Mana, który stosując podobną superzbroję walczy z całym złem tego świata.