Wiedza to klucz do sukcesu. Dlatego warto się zastanowić, które kierunki w branży IT będą się rozwijać w najbliższej przyszłości. Nie warto inwestować czasu i pieniędzy w technologie, które wkrótce pokryją się kurzem.
Specjaliści szukający nowego zajęcia lub pragnący utrzymać obecnie zajmowane stanowisko z pewnością powinni się szkolić z takich dziedzin jak sieci bezprzewodowe, Web 2.0 i wirtualizacja. Nie wolno zapominać, że dział IT istnieje i działa w określonej strukturze organizacyjnej.
"Specjaliści IT, z odpowiednimi umiejętnościami technicznymi i znajomością potrzeb biznesowych firmy, zyskają na wartości na rynku pracy." - twierdzi Neill Hopkins z popularnego w krajach anglosaskich CompTIA (Computer Technology Industry Association).
Konkretniej sytuację na rynku pracy skomentował Rich Milgram, prezes portalu o pracy Beyond.com. "Web 2.0,.Net, Java, bezprzewodowość - wszystko, co pozwala użytkownikom końcowym komunikować się między sobą - jest na czasie. Z drugiej strony, firmy są coraz bardziej zależne od sieci. Dlatego rośnie popyt na ekspertów od bezpieczeństwa i sieci."
Poniżej przedstawiamy listę gorących dziedzin. Według badań CompTIA to wiedza z tych obszarów będzie najbardziej pożądana w ciągu najbliższych lat.
1. Sieci bezprzewodowe
Użytkownik oczekuje, że będzie mógł pracować z każdego miejsca i o każdej porze. Konsekwencją tego jest zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie sieci bezprzewodowych. Popyt będzie rósł wraz z dalszym upowszechnieniem się sieci 802.11 (WLAN), WiMAX i innych szerokopasmowych rozwiązań bezprzewodowych.
2. Wirtualizacja
Platformy do wirtualizacji to już nie narzędzia dla administratorów, które pomagały przetestować nowe poprawki i aplikacje. Obecnie rozwiązania pozwalające na wirtualizacje serwerów to podstawa konsolidacji data center i planów awaryjnych.
"Wirtualizacja to gorąca działka. Oznacza to, że kierownicy IT będą szukać ludzi obeznanych z tym zagadnieniem." - uważa Steve Clifford z agencji pośrednictwa pracy TAC Worldwide. "Powód jest prosty. Firmy posiadają wiele redundantnych fizycznych serwerów, więc starają się zmaksymalizować użycie wszystkich zasobów. W takiej sytuacji jedynym słusznym krokiem jest wirtualizacja."
Andi Mann dyrektor EMA Research sądzi, że wirtualizacja serwerów to dopiero początek. Wzrośnie popularność rozwiązań wirtualnych dla pamięci masowych i stacji roboczych. Według Manna wirtualizacja desktopów będzie się bardzo dynamicznie rozwijać w ciągu najbliższych dwóch lat.
3. Bezpieczeństwo
W lutym tego roku organizacja CompTIA udostępniła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 3578 managerów IT odpowiedzialnych m.in. za zatrudnianie pracowników. Większość z nich doceniła wiedzę z zakresu zabezpieczeń. W efekcie umiejętności z zakresu bezpieczeństwa uplasowały się na pierwszym miejscu wśród poszukiwanych kwalifikacji.
Bezpieczeństwo od wielu lat jest na czele listy pożądanych umiejętności i nic nie wskazuje, aby miało się to radykalnie zmienić w przyszłości.
4. Infrastruktura sieciowa
"Wzrasta zapotrzebowanie na ekspertów sieciowych. Firmowe sieci stają się coraz bardziej złożone i rozbudowane. Dlatego przedsiębiorstwa potrzebują ludzi, który są w stanie zaprojektować, wykonać, utrzymać taką sieć, a nawet ją zoptymalizować." - twierdzi Miligram z Beyond.com.
Brian Jones z uniwersytetu w Blacksburg (Virginia) podkreśla, że dobrze zorganizowane osoby z doświadczeniem są zawsze poszukiwane na rynku pracy. Ludzie tacy zazwyczaj mają różnorodną praktykę w budowaniu sieci (włączając w to szafy, instalacje paneli, okablowanie, zakończanie i łączenie światłowodów etc.) oraz konfiguracji urządzeń aktywnych pochodzących od różnych producentów.
Popyt na specjalistów sieciowych nie powinien słabnąć w nadchodzących latach, biorąc pod uwagę migrację w kierunku VoIP i IPv6.
5. Dostarczanie aplikacji
Korporacyjne sieci stają się bardziej skomplikowane, ponieważ łączą często znajdujące się w innych miastach oddziały firmy. To, zdaniem firmy Gartner, jest powodem popytu na ekspertów w dostarczaniu aplikacji.
Jeśli przedsiębiorstwo zamierza wdrożyć nowoczesną aplikację web, to powinno stworzyć sieć, której zadaniem będzie odpowiednie dostarczenie tego oprogramowania. Budowa wspomnianej sieci wymaga znajomości pamięci masowych, bezpieczeństwa, administracji i budowy sieci komputerowych oraz programowania.
Według Gartnera działy IT, które utworzą etaty dedykowane zagadnieniom dostarczania aplikacji, będą w stanie szybciej i lepiej realizować nowe projekty developerskie, poprawiona zostanie satysfakcja użytkownika końcowego (lepiej zoptymalizowane aplikacje) a przede wszystkim spadną koszty (związane m.in. z diagnostyką błędów w aplikacjach).
6. Web 2.0
Przedsiębiorstwa zainteresowane Web 2.0 poszukują ludzi znających AJAX, .Net i XML. Są to stosunkowo nowe techniki. Dzięki ich zastosowaniu użytkownik końcowy otrzymuje do dyspozycji o wiele bardziej interaktywną aplikację.
Nowe technologie zastępują i wypierają stare rozwiązania takie jak CGI, Visual Interdev i HTML/DHTML.
7. Biznes a IT
IT nie istnieje w próżni, lecz zawsze jest związane z określonymi potrzebami biznesowymi. Dlatego świadomość zależności pomiędzy IT a strategią, misją firmy jest ważna.
Wszystkie inwestycje w nowe technologie mają za zadanie usprawnić istniejące procesy biznesowe lub umożliwić dostarczanie nowych usług. Kierownicy IT muszą dbać o zgodność ze strategią przedsiębiorstwa. Powinni być w stanie przedstawić korzyści wynikające z nowych wdrożeń/projektów w sposób zrozumiały dla biznesu.
8. Zarządzanie bazami danych
Wiele przeprowadzonych analiz wskazuje na to, że umiejętność zarządzania bazami danych jest coraz bardziej pożądana przez pracodawców. Przykładem może być ankieta przeprowadzona przez Robert Half Technology wśród 1400 kierowników IT. Według dwóch trzecich badanych wiedza z zakresu zarządzania bazami danych jest atutem pracownika.
"Mówiąc krótko, w dzisiejszych czasach składowanie danych jest tanie. Przedsiębiorstwa przechowują mnóstwo informacji, ponieważ ona jest najważniejsza w XXI wieku. I tak z biegiem czasu bazy danych rosną a wraz z nimi rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od MySQL, Oracle itp." - podsumował Milgram z Beyond.com.
9. Business intelligence i data mining
Przedsiębiorstwa wydają mnóstwo pieniędzy na zbieranie i magazynowanie danych. Nic dziwnego, że stale szukają sposobów czerpania korzyści z posiadanych informacji. Taka sytuacja rodzi naturalny popyt na specjalistów business intelligence (inteligentna analiza danych) i data mining.
10. "Człowiek renesansu" jest ponownie w modzie
Obecnie od specjalistów branży IT oczekuje się przekrojowej wiedzy z zakresu wielu dziedzin. Minęły czasy, gdy można było się skupić na jednym systemie operacyjnym, dostawcy bazy danych czy wybranym języku programowania. Dział IT musi być zdolny do działania w szybko zmieniającym się heterogenicznym środowisku.
Potrzebni są ludzie, którzy wiedzą jak współpracują różne systemy. Integracja różnych rozwiązań wymaga takich umiejętności.
***
Opracował Marcin Suszkiewicz na podstawie materiałów Denise Dubie (NetworkWorld, USA).
NetWorld