Elfriede Jelinek opublikowała swoją powieść w Internecie

Austriacka pisarka Elfriede Jelinek opublikowała w Internecie swoją najnowszą powieść "Neid" ("Zazdrość"). Dzieło laureatki literackiej Nagrody Nobla ma być oferowane czytelnikom tylko w Sieci i nigdy nie ukaże się w druku - oświadczyła rzeczniczka wydawnictwa Rowohlt.

Wcześniej Jelinek zapowiadała, że jej "powieść prywatna" może także w każdej chwili zniknąć z Internetu. Jednak na razie każdemu wolno samodzielnie wydrukować tekst; pisarka nie pozwala natomiast na jego cytowanie.

Odnosząca się z rezerwą do mediów autorka na swojej stronie www.elfriedejelinek.com od lat publikuje teksty literackie chronione prawem autorskim. Pisarka wypowiada się w nich na aktualne tematy, takie jak kazirodcza afera z Amstetten bądź - w tekście "Im Verlassenen" ("W opuszczeniu") - rozprawia się z męskimi marzeniami o wszechmocy.

Najnowsza powieść Jelinek kontynuuje tradycję książek o tytułach odnoszących się do grzechów głównych; wcześnie opublikowane zostały "Lust" ("Pożądanie") i "Gier" ("Chciwość"). Główną postacią 900-stronicowego utworu jest starsza, opuszczona przez swojego mężczyznę nauczycielka gry na skrzypcach, która mieszka w nieciekawej miejscowości w Górnej Styrii, a Jelinek pisze o dewastacji środowiska, polityce i beznadziei austriackiej prowincji. "To jej ulubione tematy" - mówi krytyczka literacka Daniela Strigl z radia Ö1.

61-letnia obecnie pisarka urodziła się w Styrii. Od zawsze była określana jako skandalistka. W ojczystej Austrii autorka powieści i sztuk teatralnych prowokowała drastycznymi, czasem wręcz obscenicznymi scenami i tematyką, np. seksualnością kobiet. W 2004 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Pisarka żyje z dala od mediów i życia publicznego, prawie w ogóle nie udzielając wywiadów.