Warszawa mało atrakcyjna dla branży IT

Mniejsze ośrodki miejskie to popularne miejsca lokowania się firm z branży IT. Niższe koszty oraz niechęć pracowników do przeprowadzki do Warszawy powodują, że stolica jest coraz mniej atrakcyjna.

Coraz więcej firm z branży najnowszych technologii lokuje siedziby poza stolicą, a przynajmniej zakłada w innych miastach swoje oddziały. Wielkość i chłonność warszawskiego rynku pracy nie są bowiem aż tak dużym atutem, a nierzadko powodują także problemy. Gadu-Gadu buduje centrum developerskie we Wrocławiu. Natomiast właściciel serwisów Fotka.pl i Świstak.pl ma oddziały w Gliwicach i Elblągu, K2 Internet zatrudnia w Lublinie, a o2.pl obecne jest w Białymstoku i Koszalinie. Jak zauważa właściciel Fotki i Świstaka, w mniejszych ośrodkach często łatwiej jest pozyskać programistę i zatrzymać go na dłużej.

Rynki pracy poza głównymi miastami są mniej chłonne i panuje na nich większa konkurencja wśród pracowników. Wyższe zazwyczaj bezrobocie powoduje także, że mniejsza jest ich skłonność do zmiany pracy. Firmom z kolei pozwala to na płacenie niższych niż w stolicy pensji, a jednocześnie daje większą gwarancję stabilności zatrudnienia.

Spora jest jednak także grupa osób, dla których priorytetem jest jednak mieszkanie w obecnym miejscu, nie każdy bowiem chce za wszelką cenę przeprowadzać się do Warszawy. Firmy starają się więc zapewnić im jak najlepsze warunki pracy (także zbliżone do stołecznych pensje) i rozwoju na miejscu.

$Źródło - Gazeta Prawna#

Computerworld