NVIDIA TEGRA: maleńki komputer z ogromną mocą

NVIDIA Corporation przedstawiła dzisiaj rodzinę procesorów TEGRA, pierwszych jednordzeniowych komputerów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Zapewniają one wydajność przy oglądaniu materiału HD i surfowaniu po Internecie, nie mniejszą niż w standardowych komputerach.

NVIDIA Tegra to zaprojektowany od podstaw, jednoprocesorowy komputer o rozmiarach nieprzekraczających monety 10-cio centowej. Powstał, by dostarczyć jakość znaną z PC do urządzeń przenośnych przy jednoczesnym ograniczonym poborze energii.

"Stworzenie Tegra było ogromnym przedsięwzięciem. Naszym zamiarem było stworzenie platformy wyznaczającej drugą rewolucję w świecie komputerów osobistych. Będzie ona skupiona na urządzeniach przenośnych, które będą mogły pracować całe dnie po jednym doładowaniu i mimo to, będą dostarczać taką samą jakość w zakresie prezentacji multimediów HD i mocy obliczeniowej, jaką oczekujemy od komputerów stacjonarnych," powiedział Jen-Hsun Huang, przewodniczący i CEO NVIDIA.

NVIDIA Tegra 650 jest drugim, po NVIDIA Tegra APX 2500, produktem z linii Tegra, umożliwiającym konstrukcję smartphone'ów nowej generacji, opartych o system Windows Mobile. Wraz z wypuszczeniem nowych procesorów, produkty NVIDIA Tegra będą dostępne do końca bieżącego roku.

"Wraz ze wzrastającym zapotrzebowaniem rynku na urządzenia przenośne oferujące dostęp do Internetu, NVIDIA wypuściła na początku roku APX 2500, zintegrowany procesor przeznaczony dla urządzeń przenośnych. Przewidując, że dostęp do Internetu nie będzie wymagany tylko i wyłącznie od urządzeń typu smartphone, lecz również innych urządzeń przenośnych, NVIDIA ogłosiła wprowadzenie architektury Tegra. Oczekuje się, że pierwsze produkty z linii będą oferowały podobne możliwości do tych znanych już z APX 2500," powiedział Ian Lao, starszy analityk In-Stat.

NVIDIA Tegra to zróżnicowana architektura wieloprocesorowa z wieloma jednostkami zaprojektowanymi do wykonywania konkretnych zadań - 800Mhz procesor ARM, video procesor dla filmów HD, procesor do obróbki obrazu, procesor dźwięku oraz procesor graficzny GeForce o ultra niskim poborze mocy.

NVIDIA Tegra 650 również oferuje:

130 godzin odtwarzania muzyki, 30 godzin wyświetlania materiału wideo w jakości HD

przetwarzanie obrazów w jakości HD, również z kamery cyfrowej

zoptymalizowane wsparcie sprzętowe dla aplikacji Web 2.0 o jakości znanej z komputerów stacjonarnych

wsparcie wyświetlania obrazu 1080p przez HDMI, WSXGA+ LCD i CRT, jak również NTSC/PAL TV-Out

bezpośrednie wsparcie WiFi, napędów, klawiatury, myszki i innych peryferiów

pakiet Board Support Package (BSP) umożliwiający szybkie wyprodukowanie urządzeń opartych o system Windows Mobile

"Rodzina procesorów NVIDIA Tegra rozpoczęła wspaniały czas innowacje w segmencie urządzeń przenośnych opartych o Windows Mobile," powiedział Todd Warren wiceprezes działu biznesowej komunikacji mobilnej w Microsoft. "Microsoft obrał za cel dostarczanie klientom najlepszych w swojej klasie rozwiązań mobilnych, by użytkownicy na całym świecie mogli wykorzystywać jedno urządzenie zarówno do pracy, jak i zabawy."

W celu uzyskania większej ilości informacji o procesorach NVIDIA, proszę odwiedzić:

www.nvidia.pl