Fallout 3 propagandą terrorystów

Wizualizacja zniszczonej atakiem atomowym Ameryki znaleziona na serwisach Al Quaidy okazała się... reklamówką nadchodzącej gry komputerowej

Amerykańska organizacja SITE Inteligence Group, zajmująca się monitorowaniem sieci w poszukiwaniu propagandy terrorystów powiadomiła o znalezieniu realistycznych grafik zniszczonego bronią atomową Waszyngtonu. Tyle, że komputerowe ilustracje stylizowane na zdjęcia pochodzą z gry komputerowej Fallout 3. Zostały one odkryte na jednym z podejrzanych o sprzyjanie Al Kaidzie for internetowych, w temacie poświęconym wojnie atomowej i jej skutkach. Grafiki (dołączone do artykułu) przekazano bez wcześniejszego sprawdzenia mediom. Brytyjskie dzienniki Daily Telegraph i Daily Mail (znanym między innymi z wystąpień przeciwko emigrantom) opublikowały je jako przerażająca wizja zniszczonego atakiem atomowym Waszyngtonu autorstwa Al - Kaidy. W chwili obecnej artykuł w Daily Telegraph nie jest już obecny w internecie. Cały czas można jednak czytać ten opublikowany przez Daily Mail. Jest to już drugi przypadek, gdy amerykańscy antyterroryści pomylili grę komputerową z terrorystyczną propagandą.

Poprzednia taka sytuacja miała miejsce w 2006 roku, gdy za dzieło Al-Kaidy uznano reklamy Battlefield 2. Jak widać we współczesnych czasach nawet arabscy ekstremiści orientują się w grach komputerowych. W odróżnieniu od agentów służb specjalnych.