Świat dla bogatych

The World, sztuczny archipelag w kształcie świata to położone w Dubaju osiedle tylko dla naprawdę zamożnych.

Położony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Dubaj jest prawdziwym rajem dla zamożnych turystów. Położone nad morzem, przy malowniczych plażach, w łagodnym, ciepłym klimacie, miasto robi wszystko, by przyciągnąć jak największą ilość bogatych gości z zagranicy. Jedną z inwestycji, na jaką zdecydowały się jego władze jest sztuczny archipelag The World . Składa się on z około 300 (obecnie podaje się, że z 303 wysp położonych pięć kilometrów od brzegu. Wyspy sprzedawane za średnio 30 milionów dolarów docelowo stanowić miały doskonałą lokatę kapitału. To dlatego też zapewne do stycznia 2008, ponad 60% z nich zostało sprzedanych. Kilka z nich jednak cały czas czeka na nabywców. Bezpańska pozostaje między innymi jedna z najbardziej atrakcyjnych działek, wyceniona na - bagatela - 250 milionów dolarów.

Luksusowy archipelag bardzo szybko przyciągnął sławy. W 2007 roku muzyk Tommy Lee obiecał nabycie jednej z nich (Grecję) dla swojej byłej żony Pameli Anderson, a sześć miesięcy później media doniosły, że Brad Pit i Angelina Jolie zamierzają zakupić wyspę o nazwie Etiopia. Pogłoska ta jednak została szybko zdementowana. W 2006 roku natomiast szejk Muhammad ibn Raszid al-Maktum, emir Dubaju miał podarować jedną z wysp Michaelowi Schumacherowi. - Powinien zbudować na niej tor dla gokartów - miał powiedzieć Will Weber, manager sportowca.

Świat dla bogaczy może jednak okazać się inwestycją nietrwałą. Jeśli poziom wody w oceanach nadal będzie się podnosił za kilkadziesiąt lat archipelag może pochłonąć ocean.