Gdzie zrobiono to zdjęcie?

Po powrocie z urlopu mamy przeważnie setki zdjęć do przejrzenia. Często przy tym pojawia się pytanie: "gdzie to było?". Z pomocą przychodzi tzw. geotagowanie zdjęć.

W pliku cyfrowego zdjęcia poza obrazem mogą być zapisane dodatkowe informacje w tzw. formacie EXIF (Exchangeable Image File Format). Zwykle możemy wśród nich znaleźć np. markę aparatu i ustawienia, przy których zdjęcie zostało wykonane. Możliwe jest jednak także zapisanie tam współrzędnych GPS.

 

Aparaty cyfrowe z wbudowanym GPSem zaczęły się już pojawiać na rynku, ale właściciele starszych modeli nie muszą z tego powodu myśleć o wymianie drogiego sprzętu. Nasadka Geotate Kato to niewielki odbiornik GP, montowany w "sankach" zewnętrznej lampy błyskowej.

 

Podczas wykonywania zdjęcia Kato zapisuje współrzędne, które są łączone z plikiem fotki podczas kopiowania danych do komputera. Dzięki temu w prosty sposób możemy umieścić odnośniki do zdjęć na mapie. Szczegóły prezentuje poniższy film:

 

Przy okazji warto wspomnieć o pewnej wadzie Kato. Niezbyt szczęśliwe ukształtowanie jego obudowy uniemożliwia równoczesne użycie lampy błyskowej wbudowanej w wiele modeli lustrzanek. Użycie błysku nawet pod gołym niebem jest czasami pożądane. W takiej sytuacji będziemy musieli zrezygnować z geotagowania zdjęcia.