Celnicy amerykańscy mogą konfiskować laptopy

Celnicy amerykańscy dostali nowe uprawnienia, które pozwalają im nie tylko na przeszukiwanie danych, zapisanych na nośnikach elektronicznych, ale mogą też konfiskować każde urządzenie, które wyda się im podejrzane.

O tym, że na granicy amerykańskiej laptopy podróżnych są przeszukiwane wiadomo nie od dzisiaj. Gazeta pisała już w kwietniu.

Czytaj : Amerykańscy celnicy mogą swobodnie kontrolować laptopy

Dziś Reuters podał informację o tym, że amerykańscy celnicy dostali kolejne uprawnienie: mogą skonfiskować każde urządzenie, bez podania konkretnej przyczyny.

Co więcej urzędnicy graniczni mogą kopiować zawartość dysków i przekazywać ją dalej do rządowych agencji i prywatnych jednostek, zajmujących się odzyskiwaniem i deszyfrowaniem danych.

Prawo do konfiskowania nośników elektronicznych urzędnicy mają już od dłuższego czasu, jednak, jak podaje agencja, Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych (Department of Homeland Security) ujawnił ten fakt dopiero w lipcu, pod naciskiem grup broniących praw obywatelskich.

Nadanie celnikom nowych uprawnień urząd tłumaczy koniecznością zwiększenia bezpieczeństwa antyterrorystycznego. DHS zapewnia jednocześnie, że celnicy są zobowiązani do ochrony wszelkich poufnych informacji i niszczenia skopiowanych danych zaraz po dokonaniu rewizji.