Electronic Frontier Foundation publikuje narzędzie do szpiegowania dostawców Internetu

Organizacja Electronic Frontier Foundation (EFF) przygotowała darmowe oprogramowanie o nazwie Switzerland służące do wykrywania ingerencji dostawców Internetu w ruch sieciowy. Aplikacja pozwala sprawdzić, czy provider ogranicza możliwość korzystania z usług takich jak P2P lub VoIP, modyfikując pakiety danych przesyłane między komputerami użytkowników. Autorzy programu piszą, że Switzerland ma pomóc w zwalczaniu działań podobnych do tych prowadzonych przez firmę Comcast, która stara się ograniczyć ruch w sieciach P2P - za co zresztą jest karcona przez amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC).

Aplikacja ma na razie status alfa, a jej twórcy nie ukrywają, że jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, którzy - po zainstalowaniu klienta Switzerland na swoich komputerach - będą mogli skontrolować zawartość pakietów przesyłanych między maszynami. Sposób prowadzenia testów zaprezentowano na stronie wiki projektu . Procedura testowa pozwala zarówno kontrolować pakiety transmitowane bezpośrednio między komputerami, jak i paczki danych przesyłane z wykorzystaniem serwerów pośredniczących.

Switzerland jest następcą upublicznionego w zeszłym roku narzędzia pcapdiff pcapdiff. Program obsługuje się za pomocą komend tekstowych.