Przegląd czytników RSS na Linuksa

Miesięcznik Linux+ w wakacyjnym numerze opisuje najlepsze czytniki RSS (Really Simple Syndication). RSSy służą do przesyłania nagłówków wiadomości przez serwisy internetowe.

Źródeł informacji jest bardzo wiele. Dlatego z pomocą przychodzą nam właśnie czytniki kanałów RSS. Możemy być zawsze na bieżąco z publikacjami na naszej ulubionej stronie zawierającej wiadomości czy tez blogi - pisze Robert Multan w najnowszym numerze Linux+

Czytniki występują w różnych formach (samodzielne aplikacje, czytniki zintegrowane z przeglądarką lub programem pocztowym (Opera i Firefox), wtyczki do programów (Newsfox, Brief) oraz nawet jako programy konsolowe (Snownes). Wszystkie zostały dokładniej opisane w artykule.

Liferea

To aplikacja dojrzała i dopracowana . Cechuje się dużą stabilnością pracy, posiada wbudowaną przeglądarkę. Może nie jest ideałem, ale można polecić go znakomitej większości użytkowników. Ma też wbudowane kilka silników przeglądarek, dzięki czemu nie trzeba korzystać z zewnętrznej przeglądarki.

Akregator

Kolejny opisywany program to Akgregator, jest domyślnym czytnikiem w środowisku KDE. Ma wygodny interfejs , funkcjonalną wewnętrzną przeglądarkę i atrakcyjny wygląd . Niektórym użytkownikom może brakować rozbudowanych opcji zarządzania kanałami, ale jeżeli nie są one priorytetem, to jest to trafny wybór.

Straw

Straw to program działający w środowisku graficznym GNOME. Ma wiele wad i trudno znaleźć coś na plus. Za zaletę można uznać tylko niewielkie rozmiary aplikacji.

Blam!

Aplikacji Blam! trudno coś zarzucić (może poza brakiem wbudowanej przeglądarki). Jest lekka, szybka, dopracowana i niezbyt rozbudowana. Idealnie sprawdza się dla przeciętnego użytkownika, przyzwyczajonego do oglądania newsów w swojej ulubionej przeglądarce.

Thunderbird

Thunderbird to oczywiście program pocztowy, ale zawiera też czytnik RSS. Niestety nie do końca sprawdza się w tej roli. Uboga w opcje przeglądarka i brak obsługi zakładek skutecznie psują pierwsze wrażenie. Aplikacja godna polecenia jedynie użytkownikom tego pocztowego programu.

Opera

Opera jest również wyposażona w czytnik kanałów. Jeśli korzystamy z Opery to warto używać też jej czytnika. Moduł jest dobrze rozbudowanycharakteryzuje się intuicyjnością obsługi i jest na tyle dobry, że nie ma potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji.

Brief

To tylko wtyczka do przeglądarki Firefox , która bardzo usprawnia obsługę RSS w produkcie Mozilli. Doskonale zastępuje wbudowany w Firefox podstawowy czytnik RSS, oferując znacznie wygodniejszą obsługę kanałów i atrakcyjny wygląd.

NewsFox

NewsFox to produkt konkurencyjny do Briefa . Również jest dodatkiem do Firefoksa. I ma podobne możliwości - poziomem nie odstaje od Briefa.

Snownews

Jedyna aplikacja konsolowa w artykule. Brak GUI może być zarówno zaletą jak i wadą. Ale największym plusem jest z pewnością szybkość działania i lekkość programu. Aplikacja dla zwolenników pracy w konsoli. Definiowanie dowolnej zewnętrznej przeglądarki umożliwia bezproblemową integrację tekstowego czytnika z graficznymi aplikacjami.