Piszemy program na komórkę

Jak napisać program na komórkę w Unixie- dowiecie się z czerwcowego poradnika Sotware Developer's Journal

Artykuł przeznaczony jest dla osób, które posiadają Nokię z serii N luib E z Symbianem na pokładzie. Z artykułu dowiemy się, jak postawić pierwsze kroki w tworzeniu programu unixowego. Jednak psianie programu pod Symbiana nie jest łatwe, gdyż wywodzi się on z przestarzałego programu EPOC z lat 80-tych - pisze Bartosz Taudul.

Najpierw przedstawiona jest instalacja SDK, umożliwiającego kompilowanie programów na telefon. W artykule przedstawione jest takżę portowanie na Symbiana gry Rick Dangerous, klasyka sprzed 20 lat. Autor przybliża problemy, na które można się natknąć samodzielnie portując grę. Problem może stanowić przy tak starej grze zarówno grafika i jak i dźwięk. Nawet kwestia nowej ikony do programu wcale nie jest prosta do rozwiązania. Kolejna portowana gra ukazana w artykule to Transport Tycoon z 1994 roku, absolutny klasyk gatunku.

Jako osobny problem pojawia się kwestia debugowania , niestety nie wyglądająca zbyt dobrze. Trzeba do tego użyć windowsowej wersji Symbiana. Autor dokładniej opisuje tę procedurę.

W artykule zostały szczegółowo przedstawione problemy, na które najczęściej można się natknąć w programowaniu aplikacji na Symbiana oraz ich rozwiązania.