App Store Apple'a promuje iPhone'y

Apple postawił na rozwój internetowej sprzedaży oprogramowania. Do końca roku może zarobić na tym nawet 360 mln dolarów - podaje Wall Street Journal.

W ciągu pierwszego miesiąca od otwarcia App Store użytkownicy pobrali aż 60 mln aplikacji do iPhone'ów - powiedział szef koncernu Steve Jobs. Większość oprogramowania jest darmowa, ale Apple i tak zarobiło w ciągu miesiąca 30 mln dolarów - możemy przeczytać w Wall Street Journal.

"Może w przyszłości będzie to już 1 miliard dolarów" - tymi słowami Jobs popuszcza wodze fantazji.

Ale szef Apple'a jednocześnie przyznaje też, że firma raczej nie zdoła osiągnąć wielkich zysków z prowadzonego w ten sposób biznesu, ponieważ Apple zatrzymuje obecnie jedynie 30% wpływów ze sprzedaży oprogramowania (reszta przypada autorom), co akurat starcza na pokrycie wydatków z prowadzeniem sklepu. Ale oprogramowanie ma według Jobsa wpłynąć pozytywnie na sprzedaż iPhone'ów i iPod'ów, zwiększając atrakcyjność produktów podobnie jak sklep z muzyką iTunes nakręcił koniunkturę dla iPoda.

Nie tylko Apple uważa taką strategię sprzedaży za słuszną. Microsoft i Google również pracują nad podobnymi rozwiązaniami. Specjalizująca się w grach firma Sega Corp. podaje, że w ciągu 20 dni sprzedała ponad 300.000 kopii gry Super Monkey-ball, a darmową encyklopedię leków dla iPhone'a ściągnęło już ponad 125 tysięcy ludzi.