Iran zapowiada załogowe misje kosmiczne

W sobotę Iran testował pierwszą, samodzielnie zbudowaną rakietę nośną Safir 1, za pomocą której można wynosić satelity na orbitę okołoziemską. Próby, jak twierdzi irański rząd, zakończyły się powodzeniem.

W ciągu roku dzięki Safirowi na orbitę ma trafić pierwszy satelita telekomunikacyjny Omid (Nadzieja). Trzy kolejne zostaną wysłane w ciągu dwóch lat. Jak oświadczył prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad, który był obecny podczas testów, sankcje gospodarcze nałożone na Iran nie odizolowały kraju, ale uczyniły go bardziej niezależnym.

Według zapewnień władz satelity mają służyć celom pokojowym, ale niewykluczone, że mogą być stosowane do szpiegowania krajów sąsiadujących z Iranem, takich jak Afganistan czy Irak. Irańskie plany rozwoju rakiet i programu kosmicznego wywołały "zaniepokojenie" rządu USA. Przypuszcza się, że Iran forsuje rozwój rakiet dalekiego zasięgu, które dałoby się wykorzystywać do przenoszenia ładunków nuklearnych.

Reza Taqipour, szef irańskiej agencji kosmicznej, wykorzystał okazję i podczas testów rakiety nośnej ogłosił , że w ciągu 10 lat Iran zamierza wysłać w kosmos także ludzi. Data pierwszego lotu załogowego zostanie podana w ciągu kilku miesięcy. Jak mówi Taqipour, Iran chce być pierwszym krajem w regionie, który będzie dysponował techniką kosmiczną pozwalającą przeprowadzać także misje załogowe.