Przetarg na telewizję cyfrową nabiera rozpędu

Już 14 firm jest zainteresowanych uruchomieniem naziemnej telewizji cyfrowej. Szykuje się zacięta walka o prawo do nadawania w tzw. pierwszym multipleksie.

Do tej pory chęć nadawania swoich programów w telewizji cyfrowej zadeklarowało 14 podmiotów, w tym największe stacje telewizyjne (TVP, TVN, Polsat), radiowe (RMF FM), a także właściciele infrastruktury nadawczej (m.in. TP EmiTel). Wszystkie jednak walczą o miejsce w tzw. pierwszym multipleksie. Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza jednak wystawić w przetargu trzy zakresy częstotliwości.

 

Notowana na warszawskiej giełdzie Point Group zamierza ubiegać się jednak o możliwość nadawania we wszystkich trzech zakresach częstotliwości. Według Anny Streżyńskiej, prezesa UKE, formalny wniosek Point Group, porównywanej czasem do koncernu medialnego News Corp. Ruperta Murdocha, rodzi konkretne skutki prawne.

 

Urząd musi sprawdzić bowiem, czy na dwa zakresy, którymi wcześniej nikt się nie zainteresował, nie znajdą się chętni. Jeśli tak, konieczne będzie rozpisanie konkursu. Obecnie trwają uzgodnienia z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w zakresie odpowiedniej dokumentacji. Wiadomo, że jego zwycięzca będzie mógł całkowicie samodzielnie zdecydować, jakie programy umieści w drugim multipleksie.

 

Nie powstał jeszcze plan zagospodarowania trzeciego pasma. Wiadomo jedynie, że multipleks ten będzie miał mniejszy zasięg niż dwa pozostałe i wymagać będzie większych inwestycji - pisze Gazeta Wyborcza .

 

Point Group jest wydawcą m.in. "Machiny" oraz "Filmu". Pracuje obecnie nad kanałem tematycznym Machina TV. Prezes firmy chce jednak mocniej się zaangażować na rynku telewizyjnym, nie zdradza jednak żadnych szczegółów.

 

Więcej na ten temat >>