Już wkrótce II edycja Gadu-Dyktando

24 września internauci będą mogli sprawdzić swoją znajomość polszczyzny w drugiej edycji Gadu-Dyktanda, jedynej takiej akcji w polskim Internecie. Tekst przygotuje i przeczyta profesor Jerzy Bralczyk. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji dyktando pisało jednocześnie 15 tysięcy osób. Dzisiaj ruszyła strona internetowa ogólnopolskiego sprawdzianu języka polskiego.

"H" czy "Ch"? Gżegżółka czy grzegżółka? Jak pisać "nie" z imiesłowami? Takie dylematy czekają uczestników tegorocznej edycji Gadu-Dyktanda, jedynej takiej akcji organizowanej wyłącznie przez Internet. Zabawa słowem, rywalizacja tysięcy internautów, wszystko to odbędzie się już 24 września podczas ogólnopolskiej akcji w wirtualnym świecie. Profesor Jerzy Bralczyk przygotuje i przeczyta przez Internet tekst, który do ostatniej chwili pozostanie w ścisłej tajemnicy.

Tegoroczna edycja jest kontynuacją Gadu-Dyktanda z ubiegłego roku, w którym rekordowe 15 tysięcy osób rywalizowało między sobą o tytuł najlepszego znawcy polszczyzny.

W jedynym polskim dyktandzie internetowym udział może wziąć każdy, kto posiada numer Gadu-Gadu (GG) i odpowiednio wcześniej zarejestruje się przez komunikator. Termin rozpoczęcia rejestracji zostanie podany w najbliższych dniach na oficjalnej stronie gadudyktando.pl

Oprócz znajomości zasad ortografii i interpunkcji, uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnością sprawnego pisania na klawiaturze. Przyspieszone dyktowanie ma także za zadanie ograniczyć korzystanie z elektronicznych słowników i edytorów tekstu.

W Gadu-Dyktandzie nie ma podziałów wiekowych, trudne słowa będą klikać i starsi i młodsi. Przypomnienie zasad ortografii, przygotowanie do dyktanda i udział w nim to także zabawa dla całych rodzin. Na stronie www.gadudyktando.pl publikowane będą wcześniej próbne teksty w formie plików dźwiękowych mp3.

- Dyktando spotkało się rok temu z tak dużym zainteresowaniem, że zaraz po pierwszej edycji zapowiedzieliśmy jego kontynuację. Zgodnie z obietnicą, już pod koniec września będzie można po raz kolejny zmierzyć się z arcytrudnym jak sądzę tekstem przygotowanym przez profesora Jerzego Bralczyka, podczas drugiej edycji - mówi Jarosław Rybus z Gadu-Gadu S.A. - To jedna z największych tego typu akcji promujących polszczyznę.

Dyktando przez Internet to nie tylko rywalizacja, ale także test dla wielu ochotników, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z ortografii, w domowym zaciszu, szkole, kawiarence, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu.

Partnerzy akcji Gadu Radio i serwis edukacyjny Nauka.pl.

Aby wziąć udział w jedynym sprawdzianie polszczyzny przez Internet, należy:

1. Posiadać nr komunikatora Gadu-Gadu (GG)

2. Mieć dostęp do Internetu

3. Zarejestrować się przez komunikator na specjalny nr dyktanda GG:8899 w podanym na początku września terminie

4. Włączyć w dniu dyktanda radio internetowe Gadu Radio na kanale "Po Polsku" (radio dostępne prosto z komunikatora Gadu-Gadu lub strony www.gaduradio.pl). Tekst dyktanda będzie dyktowany na antenie przez prof. Jerzego Bralczyka o określonej godzinie.

5. Wysyłać napisane zdania na nr GG:8899 po każdym usłyszeniu sygnału gongu.