Google skończyło już 10 lat

Wczoraj, 7 sierpnia, amerykański gigant branży internetowej, firma Google Inc. skończyła 10 lat. Jej sztandarowy produkt, wyszukiwarka Google w tym czasie podbił świat i niepodzielnie rządzi na rynku wyszukiwarek internetowych.

Google Inc. została założona w 1998 roku przez Larry'ego Page'a i Sergeya Brina z Uniwersytetu Stanforda. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych (nazwaną potem PageRank). Algorytm ten stał się podstawą przełomowej wyszukiwarki internetowej Google. Od 2004 roku, gdy firma weszła na amerykańską giełdę, doszło do znacznego przyspieszenia rozwoju i zakupów takich serwisów jak YouTube czy Writely.

Najbardziej znanymi usługami firmy są internetowa wyszukiwarka Google oraz serwisy reklamowe AdWords oraz AdSense, które są głównym źródłem dochodów firmy. Jednak do bardzo popularnych serwisów Google'a należy też serwis pocztowy Gmail oraz serwisy Google Maps i Google Earth. Ostatnio Google udostępniła usługę Google Lively, konkurencję dla Second Life. A tydzień temu Google zamieszało na rynku przeglądarek internetowych, wypuszczając własną przeglądarkę Chrome.

W chwili obecnej Google zatrudnia ponad 15 000 pracowników w kilkunastu krajach i osiąga zyski w wysokości 3 miliardów dolarów rocznie. Główna siedziba firmy mieści się w Mountain View, w Kalifornii. W Polsce zostało stworzone już centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie, a obecnie tworzone jest centrum innowacji we Wrocławiu.

Google jest obecnie silniejsze niż kiedykolwiek. Kolejna dekada dla tej firmy zapowiada się więc bardzo dobrze. Dynamiczny rozwój usług internetowych tej firmy sprawia, że Google wciąż umacnia się na swojej pozycji internetowego giganta.