Uważaj na fałszywe antywirusy

Cyberprzestępcy coraz częściej do kradzieży wykorzystują fałszywe systemy antywirusowe - ostrzega Panda Security.

Aplikacje te uznawane są przez Laboratorium Panda Security za oprogramowanie adware i do złudzenia przypominają narzędzia antywirusowe. W internecie można je znaleźć jako programy bezpłatne. Mogą też kryć się w innych plikach pobieranych przez użytkowników (muzyka, filmy)

Jak to działa?

Adware podszywający się pod narzędzia antywirusowe najpierw informuje nieświadomego użytkownika, że wykryty został na jego komputerze wirus. Następnie proponuje zakup pełnej wersji narzędzia antywirusowego w celu zneutralizowania zagrożenia. Jeżeli użytkownik tego nie zrobi, na jego komputerze w dalszym ciągu wyświetlane będą informacje o nieistniejących infekcjach, a także okna pop-up zachęcające do kupienia narzędzia, które w rzeczywistości nie wykrywa ani nie usuwa żadnych zagrożeń. Jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup, otrzyma jedynie bezużyteczną aplikację.

Aby uniemożliwić użytkownikom sprawdzenie, czy rzeczywiście zostali zainfekowani, programy tego typu zwykle próbują zablokować dostęp do prawdziwych narzędzi antywirusowych online oraz witryn należących do firm zajmujących się tworzeniem zabezpieczeń.

Jak się bronić przed fałszywym antywirusem?

. Zachowaj ostrożność podczas instalacji nowych programów (w wielu przypadkach fałszywe programy antywirusowe są powiązane z innymi pobieranymi aplikacjami)

. Ignoruj wiadomości email z sensacyjnymi tematami lub intrygującą zawartością (wiadomości często zachęcają użytkowników do kliknięcia linku w celu obejrzenia filmu lub zdjęcia. Kliknięcie powoduje tymczasem instalację na komputerze fałszywego programu antywirusowego)

. Zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące sygnały związane z działaniem komputera (jeżeli program, który nie został zainstalowany, zaczyna prezentować fałszywe informacje o infekcjach należy zachować szczególną ostrożność)

. Aktualizuj regularnie wszystkie programy (wiele złośliwych kodów wykorzystuje istniejące luki w zabezpieczeniach do przeprowadzania infekcji)

. Skanuj swój komputer przy użyciu sprawdzonego produktu (zaleca się cykliczne przeprowadzanie skanowania komputera przy pomocy systemu zabezpieczającego, którego skuteczność została sprawdzona)

Panda Security udostępnia na witrynie Infected or Not bezpłatne narzędzie skanujące online Panda ActiveScan.