W zakresie mobilnej poczty elektronicznej Nokia stawia na Microsoft Exchange

Do tej pory Nokia stosowała dwutorową strategię obsługi poczty elektronicznej na swoich urządzeniach: oprócz implementacji Exchange ActiveSync o nazwie Mail for Exchange koncern oferował oprogramowanie BlackBerry Connect.

Jednak wraz z ukazaniem się dwóch najnowszych modeli telefonów z serii E, czyli E66 i E71, Nokia zrezygnowała z usług kanadyjskiej firmy, uzasadniając swoją decyzję zbyt dużymi nakładami związanymi z wykorzystaniem aplikacji BlackBerry Connect. Mimo to pomoc techniczna dla już istniejących produktów będzie nadal obowiązywać.

Ilari Nurmi, wiceprezes działu telefonów serii E firmy Nokia, powiedział w wywiadzie dla heise online, iż dostrzega pewną tendencję polegającą na upraszczaniu mobilnego dostępu do serwerów poczty w firmach. Zastosowanie technologii Exchange ActiveSync wyklucza konieczność utrzymywania dodatkowej infrastruktury obsługującej urządzenia przenośne. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko na serwerach, ale także na kosztach osobowych. Odnosząc się do BlackBerry Connect, Nurmi powiedział, że rozwijany przez Nokię system Symbian S60 stanowi otwartą platformę programistyczną, na bazie której własne aplikacje klienckie tworzą również tacy dostawcy jak Visto czy Seven. Ponadto w przyszłości Nokia zamierza wyposażać więcej urządzeń w microsoftową technologię Exchange.

Zresztą dziś Finowie poinformowali, że obsługę Mail for Exchange będzie oferować łącznie 47 smartfonów bazujących na trzeciej edycji platformy S60. Do tej grupy należą wszystkie nowe aparaty z serii E i N, a także wiele modeli smartfonów. Finowie podali, że do końca lipca sprzedali na całym świecie 80 milionów tego typu urządzeń.

Oprogramowanie to ma być w przyszłości preinstalowane na wszystkich nowych smartfonach S60. Aby je skonfigurować, osoby mające skrzynkę pocztową na serwerze Exchange 2007 będą musiały podać jedynie nazwę użytkownika, hasło, adres e-mailowy oraz nazwę domeny. W przypadku Exchange'a 2003 trzeba będzie dodatkowo podać adres serwera poczty. Mail for Exchange obsługuje pocztę przychodzącą, a także synchronizuje kalendarz, kontakty i zadania za pomocą sieci GSM. Ponadto korzystając z oddzielnej aplikacji, użytkownik ma wgląd do firmowej książki adresowej (Global Address List) na serwerze Exchange'a. Do zarządzania urządzeniami Nokia poleca odpłatną usługę IntelliSync Device Management. W pakiecie IntelliSync fiński koncern oferuje też specjalny middleware umożliwiający obsługę innych serwerów poczty jako serwera Exchange. Z narzędzi IntelliSync korzysta też znajdująca się w fazie beta usługa Nokia Mail.

W tej chwili Nokia sprzedaje swoje telefony z oprogramowaniem Mail for Exchange w wersji 2.4. W sekcji pobierania na stronie producenta, a także w folderach pobierania dla poszczególnych urządzeń można już jednak znaleźć wydanie 2.5.5, które wprowadza kilka nowości do Exchange'a 2007. Jedną z nich jest możliwość modyfikacji profilu nieobecności także w czasie podróży. W obu sekcjach pobierania umieszczono też oprogramowanie, którym można wyposażyć nowo obsługiwane urządzenia.