Intel: sześć rdzeni już za chwilę

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Intel w najbliższych daniach wprowadzi do sprzedaży swój sześciordzeniowy procesor Xeon 7400.

Informacja o premierze układu o kodowej nazwie "Dunnington" nie bez przyczyny zbiegła się z terminem dużej corocznej konferencji firmy Vmware, gdyż to głównie do użytkowników rozwiązań wirtualizacyjnych Intel kieruje swój nowy produkt.

"Xeon 7400 to niszowy procesor, który znajdzie zastosowanie przy obsłudze systemów transakcyjnych i dużych baz danych. Jest przeznaczony do obsługi aplikacji wielowątkowych i środowisk zwirtualizowanych" - mówi Nathan Brookwood, analityk z firmy doradczej Inside64. Brookwood spodziewa się sporego zainteresowania rynku nowym procesorem ze względu na usprawnienia jakie wnosi Xeon 7400 oraz lepsze przystosowanie go do zadań konsolidacyjnych - uruchamiania większej ilości maszyn wirtualnych na pojedynczym fizycznym serwerze i związanych z tym oszczędności w zakresie poboru energii w centrach danych.

Układ wykonany w technologii 45-nm - w odróżnieniu od poprzednich czterordzeniowych procesorów Intela - zbudowano na pojedynczym kawałku krzemu. Zwiększoną wydajność, oprócz dołożenia dwóch rdzeni, gwarantować ma zintegrowanie, aż 16 MB współdzielonej pamięci cache L3.

Xeon 7400 będzie ostatnim procesorem bazującym na rozwiązaniach linii Penryn. Zastąpi je nowa architektura Core i7.

Computerworld