USA: Raport największych zagrożeń do 2025 roku

W grudniu, nowy prezydent dostanie raport, który wyszczególnia zagrożenia oraz nowe technologie, które mogą mieć poważny wpływ na USA. Ten raport, nazwany Globalne Trendy 2025, jest prognozą przygotowaną przez amerykańskie agencje wywiadowcze - podaje serwis computerworld.com.

Do 2025 roku USA wciąż pozostanie wiodącą siłą na świecie, ale amerykańska dominacja zostanie uszczuplona w tym czasie. Oszałamiająca dominacja, którą do tej pory cieszyły się USA w dziedzinie militarnej, politycznej, ekonomicznej kulturalnej jest poddana erozji i ta erozja coraz bardziej przyspiesza, może z wyjątkiem siły militarnej - ostrzega w swojej przemowie Thomas Fingar z Office of the Director of National Intelligence.

W raporcie podobno zawarto ostrzeżenie przed zmianami klimatycznymi. Do 2025 roku lepiej nie mieszkać na południowym zachodzie USA, gdyż zabraknie tam wody, a teren stanie się jałową pustynią. Natomiast amerykańskie wybrzeża Atlantyku nękane będą przez częste huragany, gwałtowne burze itd.- donosi Fingar.

Kolejnym problemem, który ma być przedstawiony w raporcie, będą duże braki wody, na i tak już niestabilnym Bliskim Wschodzie oraz w Chinach. Do tego pojawi się problem kilkudziesięciu milionów głodujących ludzi w Afryce. I to się stanie na pewno - ostrzega Fingar.

W raporcie ma się także pojawić lista 6 technologii, które mają potencjał, by wpłynąć na znaczące zmiany w USA i na świecie - możemy przeczytać w serwisie computerworld.com .

1. Biogerontechnologia

Technologie, które przedłużają długość życia. Niepokojące skutki tych działań to potencjalne głębokie zmiany w strukturze społecznej, większe koszty utrzymania starszego społeczeństwa, problemy mieszkaniowe i zwiększone potrzeby finansowe opieki medycznej. Jeżeli ludzie będą żyli dłużej i zdrowiej, to ten fakt zmotywuje narody do wynalezienia nowych zasad ekonomicznych i społecznych.

2. Systemy magazynowania energii

Takie jak ogniwa paliwowe, które zastąpią dzisiaj używane paliwa.

3. Biopaliwa oparte na roślinach uprawnych

Zredukują zależność od benzyny.

4. Technologia czystego węgla

Może polepszyć wydajność wytwarzania elektryczności i zredukować zanieczyszczenie środowiska.

5. Roboty

Mają potencjał do zastąpienia ludzi w wielu przedsiębiorstwach, od zastosowań militarnych do opieki zdrowotnej.

6. Wszechobecność Internetu

Internet będzie używany wszędzie. Zwiększy efektywność szlaków zaopatrzeniowych, obetnie koszty i zredukuje zależność od ludzkiej pracy.