Orbiter Maven zbada atmosferę Marsa

Ciśnienie atmosferyczne na powierzchni Marsa odpowiada ciśnieniu atmosfery ziemskiej na wysokości 35 kilometrów [źródło: NASA]

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zdecydowała jaka będzie druga misja realizowana w ramach projektu Mars Scout Program: w 2013 roku orbiter Maven (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) ma wystartować w kierunku Czerwonej Planety i po wejściu na orbitę (począwszy od jesieni 2014 roku) przez co najmniej rok przekazywać na Ziemię dane do analiz. Głównym celem kosztującej 485 milionów dolarów misji są badania górnych warstw atmosfery Marsa. "Będą zbierane dane, które mogą odpowiedzieć na pytanie, co spowodowało dramatyczną zmianę klimatu na planecie" - wyjaśnia Douglas McCuistion, szef programu badania Marsa.

Misje z programu MSP z budżetem zamykającym się sumą 500 milionów dolarów należą do mniejszych projektów kosmicznych prowadzonych przez NASA. Poszczególne misje są wybierane na zasadzie konkursu. Według reguł określonych w odpowiednim dokumencie wydanym przez agencję (tzw. Announcement of Opportunity) naukowcy mogą zgłaszać własne projekty, z których następnie selekcjonuje się są najlepsze. Opisywany właśnie Maven, którego misja będzie kierowana przez Bruce Jakosky'ego z laboratorium atmosfery i fizyki kosmicznej uniwersytetu stanu Kolorado w Boulder, okazał się najlepszy spośród około 20 konkurujących ze sobą projektów. Jego największym rywalem był opracowany przez Southwest Research Institute projekt The Great Escape - również koncrentrujący się na badaniu atmosfery Marsa.

Pierwszym projektem w ramach Mars Scout Program była (i nadal jest) misja sondy Phoenix, która od maja tego roku analizuje próbki gleby pobrane z powierzchni Czerwonej Planety. Trzecia ekspedycja w programu MSP jest planowana na rok 2018. Z kolei już w przyszłym roku ruszy kolejny etap programu eksploracji Marsa (Mars Exploration Program). Jesienią na pokładzie rakiety nośnej Atlas V ma wystartować i podążyć w kierunku Marsa wyposażone w kosztujące 1,5 miliarda dolarów urządzenia Mars Science Laboratory. Jest to nowa sonda, która - podobnie jak jej poprzedniczki Spirit i Opportunity - ma na celu analizę powierzchni planety i poszukiwanie śladów życia.