Łódź, która będzie pływać również w kosmosie

Szwedzi budują niezwykłą łódź podwodną. Dotrze ona do najbardziej niedostępnych głębin na Ziemi, a także na innych planetach - podaje Rzeczpospolita.

Urządzenie ma 20 centymetrów długości i średnicę 5 centymetrów. Takie wymiary umożliwią wpuszczanie go pod lód przez mały otwór - czytamy w Rzeczpospolitej.

Naukowcy planują wyposażenie go w czujniki ciśnienia i temperatury. Ważnym instrumentem będzie analizator chemiczny do wykrywania źródeł hydrotermalnych, wokół których może się rozwijać życie, także na bardzo dużych głębokościach. Ponieważ robot będzie pracował bardzo głęboko, gdzie panuje ogromne ciśnienie, konstruktorzy wypełnili go specjalnym płynem zapobiegającym zgnieceniu kadłuba - czytamy w Rzeczpospolitej.

Robot znajdzie zastosowanie do badania miejsc, które do tej pory były poza zasięgiem badaczy. Takim miejscem jest jezioro Wostok znajdujące się na Antarktydzie, pod warstwą lodu, której grubość przekracza 3 kilometry. Urządzenie przyda się też w zbadaniu najgłębszych śródlądowych zbiorników wodnych takich jak jezioro Bajkał.

NASA uwzględnia szwedzką miniaturową łódź podwodną w planach eksploracji obiektów pozaziemskich - informuje Rzeczpospolita.