UOKiK: Zgoda na przejęcie Sferii

Przejęcie Sferii nie ograniczy konkurencji na rynku - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zgodził się na transakcję przejęcia kontroli nad operatorem przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Telewizji Polsat, Invest Banku czy PTE Polsat, zyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie operatora telekomunikacyjnego - Sferia. W wyniku przeprowadzonego postępowania antymonopolowego Prezes UOKiK uznała, że przejęcie przez Solorza-Żaka Sferii nie przyczyni się do zmniejszenia konkurencji. Żadna ze stron transakcji nie uzyska pozycji dominującej na rynku.

 

Nowy właściciel Sferii zaznaczył jednak, że nie będzie dążył do osiągnięcia 100 procent udziałów w nowej firmie.

 

Sferia świadczy usługi radiowego dostępu do internetu, a także telefonii stacjonarnej (działa na terenie Warszawy oraz Ostrołęki). Ma ponad 100 tysięcy abonentów, a jej zeszłoroczne przychody wyniosły 37,7 milionów złotych. Firma chce być obecna ze swoją ofertą także w innych regionach Polski, przede wszystkim w największych miastach - Trójmieście, Łodzi, aglomeracji śląskiej, Poznaniu i Krakowie.

 

Zgoda UOKiK była wymagana, gdyż łączna wartość obrotów obydwu podmiotów zaangażowanych w tę transakcję była wyższa niż 50 milionów euro.

 

Więcej na ten temat >>