Google News już po polsku

Do Polski dotarł kolejny serwis Google - Google News. Znalazły się na nim informacje z Polski i świata wygenerowane z najpopularniejszych serwisów informacyjnych.

Google News to internetowy agregator wiadomości. Serwis informacyjny Google'a nie tworzy własnych newsów, lecz pobiera je z najpopularniejszych serwisów informacyjnych. Na Google News znajdują się m.in. informacje z gazety.pl i dziennika.

 

Google News spośród innych serwisów wyróżnia wysoki stopień personalizacji. Użytkownik może wybrać dziedzinę, która go interesuje i tylko z niej otrzymywać informacje. Ponadto w serwisie Google News użytkownicy mogą przeglądać nagłówki i krótkie fragmenty artykułów. Po kliknięciu wybranego nagłówka zostają przeniesieni bezpośrednio na witrynę danego wydawcy.

 

- Bardzo się cieszymy, że usługa Google News jest już dostępna w Polsce. Możliwość wyszukiwania i przeglądania doniesień medialnych w naszym własnym języku oznacza szerszy i szybszy dostęp do najnowszych wiadomości, różnorodnych opinii i komentarzy, które codziennie kształtują naszą rzeczywistość - mówi Artur Waliszewski, Country Manager Google Poland.

Serwis wzbudza wiele kontrowersji wśród klasycznych dostawców treści w internecie. Agencje informacyjne i portale internetowe nie są zadowolone, że Google News nie tworzy własnych treści ani ich nie kupuje, a tylko za darmo agreguje. Belgijski rząd zabronił pobierać leady z serwisów internetowych, a AFP pozwała Google do sądu.

 

Jeszcze większe kontrowersje wzbudziła ostatnia duża wpadka serwisu - Google News podał informację sprzed kilku lat o kryzysie w amerykańskich liniach lotniczych United Airlines. Spowodowało to spadek akcji firmy aż o 75 proc.

Po dzisiejszej premierze na świecie funkcjonuje już ponad 40 wersji regionalnych Google News, dostępnych w 23 różnych językach.