IBM: próbna platforma dla microsoftowego systemu HPCS 2008

Firma IBM oferuje za 99 dolarów zdalny dostęp do testowego napędu (test drive) z microsoftowym systemem Windows HPC Server 2008. Próby HPCS-a odbywają się na 14-16 komputerach węzłowych wyposażonych w wielordzeniowe procesory z intelowskiej rodziny Xeon. Do ich obsługi IBM używa swojego systemu BladeCenter lub System x Servera.

Napędy testowe są częścią oferty IBM-a o nazwie Computing on Demand, która z kolei wchodzi w skład usług bazujących na koncepcji cloud computing. Jest to zestaw usług pozwalających korzystać z mocy obliczeniowej i przestrzeni dla danych za pośrednictwem Internetu lub specjalnych megaszybkich sieci. Na tego rodzaju usługi obowiązują z reguły stawki godzinowe. IBM oddaje do dyspozycji użytkownika szeroki wachlarz swojego superkomputerowego sprzętu. Centra obliczeniowe w Nowym Jorku i Londynie dysponują ponad 56 terabajtami pamięci i 13 tysiącami procesorów, częściowo firmy Intel (Xeon), częściowo IBM-a (Power).

Ponadto koncern IBM zamierza zaoferować użytkownikom swoich usług wydajny system wirtualizacji 3D o nazwie Deep Computing Visualisation (DCV). Korzystają już z niego klienci firmy reprezentujący takie branże jako motoryzacja, nauki biologiczne, kosmonautyka czy przemysł energetyczny. W przypadku takiego systemu dostęp do danych ma większa liczba użytkowników przebywających w różnych miejscach.